TVN Meteo | Ciekawostki

Sposób na myszy - w domu, samochodzie, elewacji, ogrodzie

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ks//mro
Źródło:
tvnmeteo.pl
Naukowcy wydłużyli życie myszy o 30 procent (wideo bez dźwięku, fot. Shutterstock)Shutterstock
wideo 2/8
ShutterstockNaukowcy wydłużyli życie myszy o 30 procent (wideo bez dźwięku, fot. Shutterstock)

Sposób na myszy w domu, ogrodzie lub samochodzie musi być przemyślany, jeśli chcesz się ich skutecznie pozbyć. Aby odstraszyć myszy, możesz użyć m.in. urządzeń ultradźwiękowych, domowych sposobów, klasycznych pułapek na myszy lub trutki. Zobacz, jaki sposób na myszy będzie najskuteczniejszy w konkretnym przypadku.

● Sposób na myszy, które zalęgły się w domu, ogrodzie czy samochodzie, musi być dobrany do miejsca ich występowania. ● Domowe sposoby na myszy to m.in. odstraszanie ich nielubianymi zapachami: lawendy, cytryny, liści pomidorów. ● Inwazyjne sposoby na myszy to pułapki na gryzonie i trutki. ● Żeby pozbyć się myszy, można użyć też ultradźwiękowych odstraszaczy.

Najskuteczniejszy sposób na myszy - czy istnieje?

Sposób na myszy znany od wieków to oczywiście… kot. Jeśli jednak nie chcesz lub nie możesz mieć kota, są inne, równie skuteczne sposoby, żeby pozbyć się myszy z domu. Wśród metod na odstraszenie myszy są nieinwazyjne domowe sposoby, np. odpowiednie rośliny i zapachy, żywołapki na myszy oraz folia aluminiowa. 

Jeśli chcesz się pozbyć myszy na dobre, a nie tylko je odstraszyć, możesz sięgnąć po bardziej inwazyjne sposoby na myszy, np. tradycyjne pułapki lub trutkę. Dlatego, zanim pójdziesz do sklepu, żeby rozwiązać swój problem z myszami w domu, ogrodzie czy samochodzie, wybierz odpowiedni dla siebie sposób na pozbycie się niechcianych gryzoni.

Najpopularniejsze sposoby na myszy

Oto tradycyjne i nowoczesne sposoby na myszy, które pomogą ci pozbyć się lub odstraszyć gryzonie ze swojego domu lub samochodu.

Pułapka na myszy - jeden z najskuteczniejszych sposobów na myszy, który cieszy się popularnością także ze względu na niską cenę. Obecnie w sklepach dostępne są nie tylko tradycyjne drewniane łapki na myszy, które zabijają zwabionego do nich gryzonia, ale też pułapki z lepem oraz chwytacze. Najtańsze są drewniane łapki, za które zapłacisz mniej niż 2 zł. Inne modele pułapek na myszy kosztują od kilku do kilkudziesięciu złotych, w zależności od modelu. Żywołapki - nazywane humanitarnymi pułapkami na myszy, ponieważ nie zabijają ich, lecz łapią i nie ranią gryzoni. Złapaną do myszołapki mysz można wyjąć i wypuścić z dala od domu. Koszt myszołapki to wydatek rzędu kilkunastu złotych, choć dostępne są też modele, które kosztują ok. 50 zł. Ultradźwiękowy odstraszacz na myszy - to skuteczny sposób na odstraszenie myszy bez wyrządzania im krzywdy. Jest to elektroniczne urządzenie emitujące ultradźwięki. Na rynku dostępne są różne rodzaje ultradźwiękowych odstraszaczy na myszy, a wybór zależy od tego, gdzie chcesz ich użyć. Możesz wybierać między odstraszaczami na myszy do kontaktu, do domu, do samochodu. Cena elektronicznego odstraszacza na myszy waha się od kilkudziesięciu do 300 złotych.

Trutka na myszy - w formie granulatu, zatrutego ziarna czy pasty, trutkę na myszy umieszcza się w tzw. karmnikach deratyzacyjnych. Są to pojemniki, które chronią inne zwierzęta przed zatruciem i ochraniają trutkę przed zniszczeniem np. wodą. Substancje czynne w trutkach na myszy to najczęściej bromadiolon, difenakum i brodifakum. Cena trutki na myszy zależy od jej rodzaju i ilości w opakowaniu. Może wahać się od ok. 20 do kilkuset złotych.

Domowe sposoby na myszy

Chcąc pozbyć się myszy za pomocą domowych sposobów, możesz wykorzystać zapachy nielubianych przez nie roślin (patrz niżej: czego nie lubią myszy), a także folię aluminiową. Wystarczy, że rozłożysz ją w kilku newralgicznych punktach domu. Ususzony wrotycz także może odstraszyć myszy z domu, podobnie jak spleśniała cytryna i zapach lakieru do włosów.

W miejscach, gdzie mogą przebywać myszy, porozkładaj też ususzone gałązki lawendy, mydełka lawendowe, możesz też natrzeć je octem (myszy nie lubią jego zapachu) lub olejkiem eterycznym o zapachu lawendy, mięty czy cytryny. 

Mysz w samochodzie

Mysz w samochodzie to duży kłopot dla kierowcy. O tym, że w samochodzie są myszy mogą świadczyć poprzegryzane kable pod klapą auta. Jak pozbyć się myszy z auta, jeśli to one się tam rozgościły? Możesz kupić specjalny ultradźwiękowy odstraszacz na myszy lub użyć żywołapki

Kierowcy dzielą się też w internecie mniej znanymi sposobami na myszy w samochodzie. Radzą np. włożyć kilka kostek do WC pod maskę - ich intensywny zapach odstrasza gryzonie. Innym sposobem jest umieszczenie pod maską materiałowego woreczka z psią lub kocią sierścią.

Czego nie lubią myszy?

Myszy nie lubią niektórych zapachów, dlatego, jeśli grasują w twoim ogrodzie, rozważ posadzenie w nim: - rumianku, - czosnku, - cebuli, - mięty, - lawendy, - dziewanny, - pomidorów (myszy nie lubią zapachu ich liści).

Myszy w ogrodzie 

Myszy w ogrodzie mogą wyrządzić duże szkody, podgryzając rośliny i zjadając nasiona. Najgorzej, jeśli myszy zadomowią się w sadach - nie tylko zjadają owoce, ale też obgryzają korę drzew owocowych. Dlatego, jeśli twoim problemem są myszy w ogrodzie, spróbuj odstraszyć je następującymi sposobami:

- na początku jesieni zlokalizuj szczeliny, przez które myszy mogą dostać się do budynków na twojej posesji; sprawdź wejścia rynien, kabli, drzwi, okna; wszelkie otwory i szczeliny zabezpiecz - wystarczy otwór wielkości palca, by mysz się przez niego przecisnęła,

- na pnie drzew owocowych nałóż specjalne osłonki sadownicze,

- zasadź rośliny, których nie lubią myszy (patrz wyżej: czego nie lubią myszy) i wkładaj je do norek myszy,

- usuwaj resztki roślin, by nie stały się źródłem pokarmu dla myszy,

- porozkładaj gałązki pomidorów w różnych miejscach ogrodu - myszy bardzo nie lubią tego zapachu.

Mysz w elewacji 

Mysz w elewacji jest realnym problemem dla mieszkańców, może bowiem naruszyć warstwę termoizolacyjną i powodować przeciekanie ścian. Aby uchronić się przed myszami w elewacji, powinno się odpowiednio zabezpieczyć warstwę termoizolacyjną od dołu. Co jednak, jeśli już masz myszy w elewacji? Jak możesz się ich pozbyć? Skorzystaj z tych sposobów na myszy w styropianie w elewacji:

- umieść trutki na myszy przy wszelkich możliwych otworach, przez które myszy mogą dostawać się pod styropian w elewacji, przy wejściach do kanałów, miejscach, gdzie widać ubytki spowodowane przez myszy,

- ustaw pułapki na myszy w miejscach ubytków w elewacji,

- użyj odstraszaczy ultradźwiękowych na myszy.

Autor:ks//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock