Informacje
 • Nawałnice przeszły nad Czechami i Słowacją

  11-07-2011 10:39 Połamane drzewa, zalane drogi, podtopione domy
  Nawałnice przeszły nad Czechami i Słowacją

  Burze u naszych południwych sąsiadów

  sxc.hu

  Silne burze i ulewy przeszły w nocy z niedzieli na poniedziałek nad Czechami i Słowacją. Zalane są domy, powalone drzewa, w części regionów utrudniona jest komunikacja.

  Według słowackiej straży pożarnej, największe szkody powstały na Orawie, gdzie w czasie towarzyszących nawałnicom ulew zalanych zostało około 180 domów jednorodzinnych. Rzeczniczka orawskich strażaków podała, że z brzegów wystąpiły dwa potoki; doszło do podmycia dróg oraz osunięć ziemi. W największym orawskim mieście Dolny Kubin ulice zamieniły się w rwące rzeki.

  Na wschodzie Słowacji burze przewracały drzewa. W Koszycach i sąsiedztwie miasta strażacy jeszcze wieczorem interweniowali co najmniej kilkanaście razy.

  Niepogoda spowodowała także komplikacje w południowych i centralnych Czechach. Wiatry, których prędkość w porywach przekraczała 80 km/godz., łamały konary i niszczyły dachy. Deszcze pozalewały piwnice.

  Wstrzymany ruch pociągów

  W okolicach miasta Jindrzichuv Hradec oraz na Szumawie czeskie koleje państwowe CzD zmuszone były wstrzymać ruch pociągów w miejscach, gdzie połamane drzewa zablokowały tory. Gałęzie spadały też na zaparkowane na parkingach auta.

  Ze względu na opady, na rzece Blanice w województwie południowoczeskim meteorologowie ogłosili pierwszy, najniższy poziom zagrożenia powodziowego.

  W województwie środkowoczeskim w okolicach Pragi po deszczach powybijały studzienki kanalizacyjne i woda wdarła się ludziom do mieszkań oraz piwnic. Strażaków wzywano też do usuwania połamanych drzew z szos.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...