"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl
"W dużej mierze sami to sobie zrobiliśmy"
"W dużej mierze sami to sobie zrobiliśmy"TVN24
wideo 2/2
"W dużej mierze sami to sobie zrobiliśmy"TVN24

Sytuacja powodziowa w części południowo-zachodniej Polski jest bardzo trudna. Giną ludzie, woda zalewa miasta i domy. Zarządzono wiele ewakuacji. Ekohydrolożka Iwona Wagner próbowała na antenie TVN24 odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tak tragicznych skutków tego kataklizmu.

Część południowego zachodu Polski od kilku dni zmaga się ze skutkami nawalnych opadów deszczu, wywołanych przez niż genueński Boris. Sytuacja powodziowa jest bardzo trudna. Są ofiary śmiertelne, woda zalewa miasta, niszczy domy, pękają tamy. Na wielu stacjach hydrologicznych polskich rzek notowane są stany alarmowe wody. Pojawiają się pytania o to, co sprawiło, że skutki obecnego kataklizmu są tak tragiczne.

- W dużej mierze sami to sobie zrobiliśmy. Ten problem jest oczywiście wielowątkowy, trudno jednoznacznie powiedzieć o bardzo konkretnych przyczynach tego, co się dzieje w tej chwili. Mamy do czynienia z kryzysem klimatycznym - mówiła w poniedziałek na antenie TVN24 doktor habilitowana Iwona Wagner, ekohydrolożka z Katedry UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej przy Uniwersytecie Łódzkim. - Myślę, że może to dramatyczne wydarzenie w końcu nam pozwoli wyjść z takiej iluzji, że zmiany klimatu są nieistotne albo że jakoś damy sobie radę. Nie, kryzys klimatyczny się nasila. Nic nie robimy w tym kierunku albo robimy dużo za wolno, żeby ten kryzys powstrzymywać - dodała.

SPRAWDŹ TEŻ: Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi. Gesty, które mogą uratować nam życie

Dynamiczna sytuacja powodziowa. Zalany Bastion św. Jadwigi w Nysie - zdjęcie z poniedziałku 16.09PAP/Sławek Pabian

Degradacja środowiska

Ekohydrolożka podkreśliła, że przez ostatnie kilkadziesiąt lat bardzo beztrosko traktowaliśmy środowisko - przez wycinkę lasów, betonowanie miast. Doprowadziliśmy do tak dużej degradacji krajobrazu, że przestał on pełnić swoją funkcję, jaką jest regulacja krążenia wody w przyrodzie.

Jak zauważyła ekspertka, obserwujemy nałożenie się na siebie dwóch czynników: cieplejszego klimatu, który prowadzi do ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz krajobrazu, który nie jest w stanie poradzić sobie z takimi sytuacjami, jakie obecnie obserwujemy na południowym zachodzie kraju.

Jak Polska poradziła sobie z przygotowaniami

Od czasu powodzi w 1997 roku w wielu regionach postawiono na budowę infrastruktury, zbiorników retencyjnych, które miały chronić nas przed powtórką tamtych tragicznych wydarzeń, które wielu z nas pamięta do dzisiaj.

Jak Polska zmieniła się od historycznej powodzi z 1997 roku?

- Sześć krajów, w tym Polska, nie poparło wprowadzenia rozporządzenia Nature Restoration Law - mówiła Iwona Wagner. NRL dotyczy odbudowy ekosystemów (lasów, rzek, mórz, torfowisk). - To w jakiś sposób pokazuje, jak myślimy o środowisku i jego roli w kształtowaniu naszego bezpieczeństwa ekologicznego - wyjaśniła.

- Szara infrastruktura techniczna na rzekach [zapory wodne, stacje uzdatniania wody - red.] to ostatnia deska ratunku. Ona działa w momencie, kiedy wodę już mamy w korycie rzeki, w jej dolinie, ona płynie z bardzo dużą prędkością, robiąc ogromne szkody. Ta infrastruktura jest bardzo potrzebna, zwłaszcza tego typu jak zbiornik Racibórz, który jest dużym, rozległym o ogromnej pojemności. To naprawdę dobre rozwiązanie - mówiła Wagner.

CZYTAJ TEŻ: Rzek, w których poziom wody znajduje się niebezpiecznie wysoko, jest ponad 90

Zalane ulice w Nysie - zdjęcie z poniedziałku 16.09PAP/Sławek Pabian

Gdzie leży problem

Jak dodała, problemu powodzi nie rozwiązuje się jednak w rzece, a w całej zlewni, czyli tam, gdzie woda spływa.

- Po to jest właśnie to rozporządzenie o odnowie zasobów przyrodniczych. To ono pozwala wdrażać rozwiązania takie jak zalesianie, które powstrzymuje opad tam, gdzie on wpada, odtwarzanie terenów bagiennych, czyli gąbki na wodę - tłumaczyła ekspertka.

Zwróciła też uwagę na proces renaturyzacji rzek, czyli w obszarze spływu wody. Jej zdaniem w tych miejscach infrastruktury hydrotechnicznej powinno być jak najmniej, bo ta pod naporem wody pęka, ale problemem jest także infrastruktura mieszkalna, drogowa.

- Dosyć beztrosko budujemy tam, gdzie budować nie powinniśmy. Ostatnie lata przyniosły takie negatywne zdarzenia, które doprowadziły do wydania decyzji o zabudowie stref, w których ludzie mieszkać nie powinni - przyznała gościni TVN24.

Rozmowa z ekohydrolożką Iwoną Wagner
Rozmowa z ekohydrolożką Iwoną WagnerTVN24

Autorka/Autor:anw,dd

Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Sławek Pabian

Pozostałe wiadomości

Poziom wody w wielu rzekach Polski przekracza stan alarmowy. Najtrudniejsza sytuacja występuje na południowym zachodzie. Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne najwyższego stopnia.

Stan wody w rzekach w Polsce. Tu są przekroczone stany alarmowe

Stan wody w rzekach w Polsce. Tu są przekroczone stany alarmowe

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Sytuacja pogodowa stabilizuje się, ale sytuacja hydrologiczna wciąż jest trudna. W wielu miejscach są przekroczone stany alarmowe i ostrzegawcze. Eksperci podkreślają, że największym zagrożeniem jest teraz przemieszczająca się fala kulminacyjna na Odrze.

Fala kulminacyjna na Odrze. Gdzie jest

Fala kulminacyjna na Odrze. Gdzie jest

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Nad Polską nadal przemieszcza się strefa opadów. Sprawdź, gdzie prognozowane są najobfitsze opady deszczu.

Ulewy nad Polską. Gdzie pada, gdzie prognozowane są największe opady

Ulewy nad Polską. Gdzie pada, gdzie prognozowane są największe opady

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW-PIB

Pogoda na jutro. Wtorek 17.09 przyniesie sporą dawkę słońca w większości kraju. Jedynie na południu będzie pochmurno, padać nie powinno. Będzie ciepło - termometry wskażą nawet 25-26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek 17.09. Sporo słońca i brak opadów

Pogoda na jutro - wtorek 17.09. Sporo słońca i brak opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. W części południowo-zachodniej Polski zagrożeniem dla ludzi i zwierząt może być kontakt z wodą powodziową. Eksperci Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wysłali SMS-owy alert do odbiorców sieci komórkowych na terenie trzech województw.

"Wyrzuć bez względu na stan opakowania"

"Wyrzuć bez względu na stan opakowania"

Źródło:
RCB, PAP

W Rumunii potwierdzono kolejną ofiarę śmiertelną powodzi. Choć sytuacja powodziowa na wschodzie kraju stopniowo się poprawia, w poniedziałek rząd zapowiedział wprowadzenie stanu alarmowego w najbardziej dotkniętych okręgach.

Kolejna ofiara śmiertelna powodzi w Rumunii

Kolejna ofiara śmiertelna powodzi w Rumunii

Źródło:
PAP

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instrukcję, jak należy zachować się, gdy utkniemy w domu w trakcie powodzi. Nasze życie mogą nam uratować konkretne gesty i kolory, które pomogą przekazać cenne informacje ratownikom.

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Źródło:
MSWiA, TVN24

Kiedy przestanie padać? Jeszcze w poniedziałek opady występować będą na południu kraju. Od wtorku aura się poprawi, zaświeci słońce, a temperatura wzrośnie do 25-26 stopni.

Kiedy przestanie padać

Kiedy przestanie padać

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w Polsce uspokoi się, jednak w środę miejscami spodziewane są burze. IMGW planuje tego dnia wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia. Sprawdź, gdzie aura może być niespokojna.

Prognoza zagrożeń pogodowych na najbliższe dni

Prognoza zagrożeń pogodowych na najbliższe dni

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Sytuacja hydrologiczna na Słowacji może ponownie się pogorszyć - ostrzegają krajowe służby meteorologiczne. Pomimo złagodzenia opadów deszczu poziom wody w Dunaju wciąż się podnosi, a eksperci obawiają się o ponowne wezbrania w rzekach na zachodzie kraju. Na nadejście powodzi szykuje się Bratysława.

Bratysława boi się wielkiej wody

Bratysława boi się wielkiej wody

Źródło:
PAP

W Czechach trwa walka z powodzią. Czeska policja poinformowała w poniedziałek o pierwszej potwierdzonej ofierze śmiertelnej żywiołu. Mężczyzna utonął w rzece Krasovka w pobliżu miejscowości Bruntal w województwie morawsko-śląskim. W tym samym regionie policja i strażacy poszukują siedmiu zaginionych osób.

Pierwsza ofiara śmiertelna powodzi w Czechach

Pierwsza ofiara śmiertelna powodzi w Czechach

Źródło:
PAP, Reuters

Pogoda w Polsce w niedzielę była dynamiczna. W Wielkopolsce odnotowano dwie trąby powietrzne. Zjawiska można zaobserwować na nagraniach.

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Po burzach z silnymi opadami deszczu w południowo-wschodnich regionach Niemiec pojawiły się niewielkie powodzie. Według lokalnych mediów sytuacja na zalanych terenach jest opanowana. Prognozy wskazują na kolejne fale intensywnego deszczu, dlatego władze Bawarii i Saksonii przygotowują się do wezbrań na rzekach.

W Niemczech też wezbrały rzeki. Ostrzeżenia przed intensywnym deszczem

W Niemczech też wezbrały rzeki. Ostrzeżenia przed intensywnym deszczem

Źródło:
DW, PAP, Tageschau, DWD

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Austria zmaga się ze skutkami intensywnych opadów deszczu i śniegu. Do stolicy - Wiednia - dociera fala kulminacyjna, rozpoczęły się pierwsze ewakuacje. W Dolnej Austrii ogłoszono stan klęski żywiołowej.

Powodzie i śnieżyce. Załamanie pogody w Austrii

Powodzie i śnieżyce. Załamanie pogody w Austrii

Źródło:
PAP, Reuters

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Deszcz w Polsce pada i nie przestanie padać przez kilkadziesiąt najbliższych godzin. Na wielu stacjach hydrologicznych polskich rzek przekroczone są stany alarmowe. W opolskim Jarnołtówku pobita została suma dobowa opadów z 1997 roku - w ciągu 24 godzin spadło tam ponad 161 litrów wody na metr kwadratowy.

Ekstremalne opady. Tutaj został pobity rekord z 1997 roku

Ekstremalne opady. Tutaj został pobity rekord z 1997 roku

Źródło:
IMGW, PAP

Gwałtowne opady deszczu w krótkim czasie mogą doprowadzić do powodzi błyskawicznych. Szczególnie zagrożone nimi są tereny miejskie, w których nie ma zapewnionego odpowiedniego odpływu wody. Jak wygląda powódź błyskawiczna, jak powstaje i jak sobie radzić z jej konsekwencjami? Wyjaśniamy.

Grożą nam powodzie błyskawiczne. Co to jest i jak zachować się w razie niebezpieczeństwa

Grożą nam powodzie błyskawiczne. Co to jest i jak zachować się w razie niebezpieczeństwa

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W czwartek u wybrzeży Chorwacji pojawiły się trąby wodne. Niezwykłe zjawisko zauważono między innymi w miejscowości Primoszten. Charakterystyczny lej unoszący się nad wodą pojawił się również we wsi Viganj. Nagranie z tego miejsca otrzymaliśmy na Kontakt24.

Trąba wodna nad plażą, panika wśród turystów. Nagranie

Trąba wodna nad plażą, panika wśród turystów. Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, DHMZ

Nad Polskę nadciągają ogromne opady deszczu. Województwa położone na południu i południowym zachodzie kraju są zagrożone powodziami. Jak przygotować się na tak niebezpieczne warunki pogodowe?

Jak przygotować się na powódź

Jak przygotować się na powódź

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

W czwartek na Śnieżce pojawiły się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Poinformował o nich Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W Karkonoszach panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. Zimowe opady spodziewane są także w Tatrach.

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Ostatnie tygodnie lata oraz wczesna jesień sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. W wielu regionach Polski właśnie wtedy pejzaże mienią się niesamowitymi barwami, a temperatury sprzyjają uprawianiu przeróżnych sportowych aktywności. Jeśli zastanawiasz się gdzie w ciekawy sposób, bez chwili nudy spędzić przyjemnie sobotę lub niedzielę mamy idealną propozycję. Zapraszamy do lektury! 

Szukasz pomysłu na rodzinny weekend? Spędź go aktywnie! 

Szukasz pomysłu na rodzinny weekend? Spędź go aktywnie! 

Źródło:
Nowa Osada

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Do kilku słabych trzęsień ziemi doszło w środę w ciągu niespełna godziny w pobliżu wulkanu Enmedio w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformował Narodowy Instytut Geograficzny (IGN). Dzień wcześniej ziemia zatrzęsła się w północnej części Gran Canarii.

Seria trzęsień ziemi na Wyspach Kanaryjskich. Sześć w godzinę

Seria trzęsień ziemi na Wyspach Kanaryjskich. Sześć w godzinę

Źródło:
PAP