Prezydent Słowacji apeluje do Polski, Czech i Węgier o ochronę praworządności

TVN24


Nowa prezydent Słowacji Zuzana Czaputova zaapelowała w czwartek w Budapeszcie do krajów Grupy Wyszehradzkiej o ochronę praworządności, by nie były one postrzegane jako państwa "osłabiające Unię Europejską".

Czaputova oświadczyła po spotkaniu z prezydentem Węgier Janosem Aderem, że współpraca krajów V4 powinna się opierać na wspólnych wartościach i nie ograniczać się do ochrony wartości regionalnych.

- Nasza współpraca musi także reprezentować takie wartości, jak praworządność, demokracja i wolność oraz podstawowe wartości współpracy wyłożone w traktacie założycielskim V4, abyśmy nie byli postrzegani jako ci, którzy osłabiają czy rozbijają Unię Europejską – powiedziała słowacka prezydent na konferencji prasowej.

"Liberalna demokracja gwarantuje równe prawa"

Zaznaczyła, że to, iż obecna sytuacja na Słowacji przedstawia się dobrze, jej kraj w znacznej mierze zawdzięcza integracji europejskiej, a nie powrotowi do "wyłącznej państwowości narodowej".

Oznajmiła też, że jest "przekonana, iż liberalna demokracja, która gwarantuje wszystkim równe prawa, jest najskuteczniejszym narzędziem ochrony mniejszości".

Ader ze swej strony powiedział, że w następnych latach mogą występować spory między Węgrami i Słowacją. - Jestem jednak pewien, że nie uniemożliwi nam to współpracy ani na płaszczyźnie bilateralnej, ani w V4 – oznajmił.

Dodał, że rozmawiał z Czaputovą o ochronie klimatu, a także sprawach energetyki i migracji.

Autor: asty/adso / Źródło: PAP