Świat

Zrzuty broni i leków dla Kobane. Kurdowie: prosimy o więcej

Świat

Aktualizacja:
U.S. Air ForceZaładunek C-130

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych zrzuciły broń, amunicję i lekarstwa dla kurdyjskich sił samoobrony walczących niedaleko syryjskiego miasta Kobane z dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS). To pierwsza tego rodzaju pomoc dla Kurdów, którzy od ponad miesiąca bronią miasta przed IS. Rzecznik walczących Kurdów podziękował za zrzuty i poprosił o więcej.

Centralne dowództwo sił USA poinformowało, że samoloty transportowe typu C-130 zrzuciły broń, amunicję i lekarstwa dostarczone przez władze kurdyjskie w Iraku. Dostawy mają na celu uniemożliwić przejęcie przez Państwo Islamskie kontroli nad Kobane.

W poniedziałek Reuter skontaktował się z rzecznikiem walczących Kurdów, Redurem Xelilem. - To (zrzut - red.) będzie miało pozytywny wpływ na przebieg działań wojennych. Mamy nadzieję na więcej pomocy - powiedział w rozmowie przez Skype.

Kobane walczy

Dowództwo dodało, że 135 naloty bojowe amerykańskich sił powietrznych w ostatnich dniach, w połączeniu z ciągłym oporem Kurdów, spowodowały spowolnienie ruchów islamistów w stronę miasta. Zginąć miały setki bojowników z IS. "Jednak sytuacja w Kobane pozostaje krucha, ponieważ miastu wciąż zagrażają dżihadyści" - głosi oświadczenie, w którym nie wspomniano jednak o nowych nalotach.

Atakowane od 16 września miasto Kobane w północnej Syrii stało się symbolem skutecznego oporu wobec ofensywy Państwa Islamskiego. Prowincja ta, zamieszkana w większości przez sunnitów, jest najważniejszym celem ataków sił dżihadu, które starają się przejąć kontrolę nad obszarami, nad którymi jeszcze nie panują.

Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnej
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: ToL,pk//kdj / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Air Force

Tagi:
Raporty: