Koniec paraliżu. Włosi mają rząd


Nowy rząd Włoch, na którego czele stoi profesor prawa Giuseppe Conte, został w piątek zaprzysiężony przez prezydenta Sergio Mattarellę. Rząd utworzyły po prawie trzech miesiącach impasu politycznego antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd i prawicowa Liga.

Premier Conte ma 53 lata i pochodzi z Apulii na południu kraju. Ukończył prawo na rzymskim uniwersytecie La Sapienza, był adwokatem i wykładowcą prawa na kilku uczelniach, ostatnio w Rzymie i we Florencji.

"Rząd zmian"

Rząd Contego powstał za drugim podejściem. 27 maja jako desygnowany na premiera złożył na ręce prezydenta Mattarelli rezygnację z misji utworzenia rządu z powodu kontrowersji wokół kandydatury na ministra finansów. Misję tę otrzymał ponownie w czwartek, a więc po niespełna stu godzinach. Takie zdarzenie miało miejsce po raz pierwszy we Włoszech. Głosowanie nad wotum zaufania w parlamencie dla gabinetu Ruchu i Ligi, nazywanego "rządem zmian", odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Kto w rządzie?

Wśród 18 ministrów jest pięć kobiet.

Wicepremierami będą liderzy koalicyjnych ugrupowań: 31-letni Luigi Do Maio z Ruchu Pięciu Gwiazd (jednocześnie minister rozwoju gospodarczego) i pracy oraz 45-letni przywódca Ligi Matteo Salvini (minister spraw wewnętrznych). Szefem dyplomacji został Enzo Moavero Milanesi, który odpowiadał za sprawy europejskie w rządach Mario Montiego i Enrico Letty. Uważany jest za dobrego znawcę mechanizmów Unii Europejskiej i doskonałego negocjatora. Ministrem do spraw europejskich mianowany został 81-letni profesor ekonomii Paolo Savona, krytyk euro. Ministrem finansów jest Giovanni Tria, profesor ekonomii z rzymskiego uniwersytetu. Ministrem obrony została Elisabetta Trenta, ekspertka do spraw bezpieczeństwa, wykładająca na uniwersytecie Link, związanym z Ruchem Pięciu Gwiazd. Prasa zwraca uwagę na potencjalny konflikt interesów w jej przypadku. Mąż Trenty jest pułkownikiem, odpowiedzialnym w resorcie obrony za zakupy. Na czele resortu kultury stanął Alberto Bonisoli, dotychczas szef prywatnej galerii sztuki w Mediolanie, menedżer i ekspert w dziedzinie marketingu. Była senator i była wiceburmistrz z okolic Vicenzy na północy Erika Stefani została ministrem do spraw regionalnych. Ministrem do spraw rodziny i osób niepełnosprawnych mianowany został Lorenzo Fontana, działacz katolicki, zaangażowany w inicjatywy na rzecz zwalczania kryzysu demograficznego. Ministrem administracji publicznej jest jedna z najbardziej znanych włoskich adwokatek Giulia Bongiorno. Była niegdyś obrończynią byłego premiera Giulio Andreottiego, gdy oskarżono go o związki z mafią - został uniewinniony. Za infrastrukturę odpowiadać ma Danilo Toninelli, ekspert do spraw reform, jakie przeprowadzić chce Ruch Pięciu Gwiazd. Ministrem ochrony środowiska został generał karabinierów Sergio Costa, który zasłynął z tego, że w Kampanii na południu Włoch prowadził głośne dochodzenie w sprawie nielegalnej utylizacji śmieci i spalania toksycznych odpadków przez mafię. Obszar tych pożarów, gdzie stwierdzono zagrożenie dla zdrowia ludności, nazwano "ziemią ognia". Resortem sprawiedliwości kierować będzie bliski współpracownik Giuseppe Contego i Luigiego Di Maio, adwokat Alfonso Bonafede. Nowy minister oświaty to Marco Bussetti, dotąd jeden z szefów kuratorium w regionie Lombardia, były wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego. Na szefową resortu zdrowia powołana została lekarz sądowa Giulia Grillo, która wyrażała wątpliwości wobec wprowadzonego przez poprzedni rząd obowiązku szczepień dzieci. Ministrem rolnictwa jest Gian Marco Centinaio, działacz Ligi. Barbara Lezzi została ministrem bez teki do spraw południa kraju. Riccardo Fraccaro jako minister bez teki będzie odpowiedzialny za kontakty z parlamentem. To prawnik z wykształcenia, który w przeszłości pracował jako piekarz pizzy - przypominają media.

"To był zaszczyt służyć Włochom"

Przed zaprzysiężeniem nowej Rady Ministrów ustępujący premier Paolo Gentiloni napisał na Twitterze: "Dziękuję całej drużynie rządowej". Podziękował też swojej żonie. Następnie dodał: "To był zaszczyt służyć Włochom. Dzisiaj zostawiamy je w lepszym stanie niż pięć lat temu". Centrolewicowa Partia Demokratyczna rządziła Włochami w koalicji z małym ugrupowaniem centroprawicy od kwietnia 2013 roku. W tym czasie premierami byli Enrico Letta, Matteo Renzi i Gentiloni, który stanął na czele rządu w grudniu 2016 roku.

Autor: kg / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP