Włochy mają nowego premiera

27 lutego 2018

Salvini "odciął tlen", a rząd "upokorzył kraj"

Po ogłoszeniu przez wicepremiera Matteo Salviniego rozłamu w koalicji rządowej i apelu o rozpisanie przedterminowych wyborów, włoska prasa w piątkowych tytułach zwraca uwagę, że "rządu już nie ma". "La Repubblica" zauważa także, że koalicyjny gabinet "upokorzył kraj".

Koalicja się sypie. "Czy kandyduję na premiera? To jest pewne"

Będę kandydował na stanowisko szefa rządu - oświadczył wieczorem w czwartek wicepremier Włoch, szef MSW Matteo Salvini. Wcześniej tego samego dnia zaapelował o rozpisanie przedterminowych wyborów w związku z rozpadem koalicji jego Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd. W piątek zaś partia Salviniego ogłosiła, że składa w Senacie wniosek o wotum nieufności dla rządu Giuseppe Contego.

Urlopy dla ministrów startujących do PE? Potrzebny "mechanizm, który będzie oddzielał"

- Niewątpliwie potrzebny jest jakiś mechanizm, który by wyraźnie oddzielał osobę kandydata od pełnionej funkcji państwowej - stwierdził w poniedziałek senator Jan Maria Jackowski z PiS, pytany czy obecni ministrowie, którzy kandydują do Parlamentu Europejskiego, powinni wziąć urlop na czas kampanii wyborczej. Z kolei Arkadiusz Myrcha z PO stwierdził, że ministrowie "będą chcieli przykuć medialną uwagę, a będą to mogli robić, pełniąc najwyższe funkcje państwowe".

Putin pojedzie do Włoch. Szuka sojusznika w sprawie sankcji

Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedzi Włochy. Przyjął zaproszenie, które złożył włoski premier Giuseppe Conte. Prawdopodobnym tematem spotkania przywódców obu państw będą sankcje, które Unia Europejska nałożyła na Rosję. Jak pisze Reuters, Putin potrzebuje sojusznika w tej sprawie.

Prawie dwukrotny wzrost poparcia. Salvini się umacnia

Prawicowa, współrządząca we Włoszech Liga ma coraz więcej zwolenników - wynika z najnowszego sondażu. Od wyborów parlamentarnych w marcu poparcie dla ugrupowania wicepremiera, szefa MSW Matteo Salviniego wzrosło prawie dwukrotnie i jest na pierwszym miejscu w kraju.

Włoski minister chce zniesienia kar za propagowanie faszyzmu

Włoski minister do spraw rodziny i osób niepełnosprawnych Lorenzo Fontana, reprezentujący prawicową, populistyczną partię Liga, zażądał w piątek zniesienia ustawy z 1993 roku, która zabrania apologii faszyzmu. Jego wystąpienie wywołało we Włoszech protesty i ostrą polemikę.

Premier Włoch chce, by NATO skoncentrowało się na południu Europy

Premier Włoch Giuseppe Conte mówił po spotkaniu z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem w poniedziałek w Rzymie, że jego kraj chce kontynuacji polityki "dwutorowego podejścia" wobec Moskwy, czyli stanowczości i dialogu. Apelował o większe zaangażowanie na południowej flance NATO.

Juncker nie widzi "żadnego klina" pomiędzy Włochami a Unią

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział w piątek po spotkaniu z premierem Włoch Giuseppem Contem przed szczytem G7 w Kanadzie, że nie dostrzega "żadnych widocznych oznak prawdziwego rozdźwięku" między szefem włoskiego rządu a resztą Unii Europejskiej. Jak to określił, nie widzi tu "żadnego klina".

Włoski rząd z wotum zaufania w Senacie

Włoski Senat udzielił we wtorek wotum zaufania rządowi Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi, na którego czele stoi Giuseppe Conte. Nowy premier mówił w czasie debaty, że priorytetem jego rządu będą prawa społeczne, w tym wprowadzenie dochodu gwarantowanego. Apelował, by skończyć z "biznesem migracji", który rozwinął się "pod płaszczykiem udawanej solidarności".