Świat

MSW Francji: udaremniliśmy pięć zamachów terrorystycznych

Świat

Pablo029 / WikipediaMSW pochwaliło się sukcesem francuskich policjantów

We Francji udaremniono pięć zamachów terrorystycznych i rozbito 13 siatek powiązanych z ekstremistami działającymi w Syrii - powiadomił szef MSW Bernard Cazeneuve. Jednocześnie, jak dodał, dwukrotnie wzrosła liczba młodych ludzi pragnących dołączyć do islamistów walczących w Syrii.

Od sierpnia 2013 roku udaremniono pięć zamachów - poinformował Bernard Cazeneuve. Planowały je zarówno osoby, które niedawno wróciły z Syrii, jak i te, które jeszcze nie wyjechały do strefy działań wojennych.

1200 Francuzów w Syrii

Według danych ogłoszonych przez ministra dotąd 1200 obywateli Francji wyjechało do Syrii. 400 spośród nich nadal jest w strefie walk, a 200 - jeszcze jest w drodze. Jedna trzecia spośród "kandydatów" na dżihadystów to osoby, które niedawno przeszły na islam - powiedział Cazeneuve.

Minister poinformował także, że w sobotę zatrzymano na paryskim lotnisku dwie kobiety z dziećmi udające się do Turcji. Stamtąd miały się przedrzeć do Syrii. Jednak wielu chętnych wyjeżdża bez przeszkód, szczególnie młodzi ludzie, którzy ukrywają swoje prawdziwe zamiary przed rodziną i przyjaciółmi.

Bojownicy z Francji stanowią największą grupę wśród europejskich dżihadystów zwerbowanych na wojnę w Syrii. Służby bezpieczeństwa obawiają się, że ci, którzy wracają stamtąd do kraju, angażują się w działalność terrorystyczną na terenie Francji.

Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnej
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: pk//plw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pablo029 / Wikipedia