Wymiana więźniów między USA i Wenezuelą. Uwolniono dwóch krewnych żony prezydenta Nicolasa Maduro

Autor:
momo//rzw
Źródło:
PAP, BBC

Wenezuela uwolniła siedmiu więzionych Amerykanów - poinformował w sobotę prezydent USA Joe Biden. Wysoki rangą urzędnik Białego Domu przekazał, że w zamian amerykański przywódca podjął "bolesną decyzję" o uwolnieniu dwóch siostrzeńców żony prezydenta Nicolasa Maduro, skazanych w 2017 roku w USA za handel narkotykami.

Biały Dom sprecyzował, że siedmiu obywateli USA - pięciu przetrzymanych przez władze w Caracas dyrektorów Citgo Petroleum oraz Osman Khan i weteran piechoty morskiej Matthew Heath - zostało wypuszczonych w zamian za uwolnienie przez Stany Zjednoczone dwóch krewnych rządzącego w Wenezueli Nicolasa Maduro i jego żony.

"Trudna i bolesna decyzja"

- Prezydent podjął trudną decyzję, bolesną decyzję, aby zaoferować coś, o co Wenezuelczycy aktywnie zabiegali - oznajmił amerykański urzędnik podczas telekonferencji z prasą.

Prezydent Joe Biden poinformował w oświadczeniu, że "niesłusznie przetrzymywani" Amerykanie wkrótce znów zobaczą się z bliskimi. Zwrócił się także do "wszystkich rodzin, które wciąż cierpią i są rozdzielone z bliskimi, którzy są niesłusznie więzieni". "Wiedzcie, że robimy, co w naszej mocy, by zapewnić im wolność" - oświadczył Biden.

Amerykański urzędnik, cytowany przez BBC, powiedział, że do wymiany więźniów doszło na lotnisku w nieokreślonym kraju trzecim.

Dwaj uwolnieni Wenezuelczycy to Efrain Antonio Campo Flores i Franqui Francisco Flores de Freitas, siostrzeńcy żony prezydenta Wenezueli, Cilii Flores, którzy w 2017 roku zostali skazani w Nowym Jorku na 18 lat więzienia za handel narkotykami.

W marcu tego roku rząd Wenezueli wypuścił dwóch więzionych obywateli USA.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//rzw

Źródło: PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Golden Brown / Shutterstock

Pozostałe wiadomości