Radio Swoboda: najwyższy hierarcha białoruskiej Cerkwi przeprosił za gratulacje dla Łukaszenki

TVN24 | Świat

Autor:
ads
Źródło:
Radio Swoboda, Reuters

Zwierzchnik białoruskiej Cerkwi prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Paweł przeprosił za gratulacje dla Alaksandra Łukaszenki, które wystosował po wyborach prezydenckich - poinformowało Radio Swoboda, cytując rzecznika Cerkwi Serhija Lepina. Hierarcha zaapelował też do Łukaszenki o zaprzestanie stosowania przemocy wobec protestujących.

Od niedzieli na Białorusi trwają protesty, które wybuchły po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów prezydenckich. Centralna Komisja Wyborcza Białorusi ogłosiła w piątek całościowe wyniki. Według CKW urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka zdobył 80,1 proc. głosów, a jego główna oponentka Swiatłana Cichanouska – 10,1 proc. głosów.

Najwyższy hierarcha białoruskiej Cerkwi przeprosił za gratulacje dla Łukaszenki

Jak podało Radio Swoboda, metropolita Paweł, egzarcha Białorusi Patriarchatu Moskiewskiego przeprosił w piątek za gratulacje dla Łukaszenki, które wystosował po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów.

- Metropolita otrzymał informacje na temat wydarzeń na Białorusi, widział nagrania z zatrzymań, które go rozzłościły i przeraziły - przekazał rzecznik białoruskiej Cerkwi prawosławnej ojciec Serhij Lepin.

Egzarcha Białorusi, metropolita PawełSerge Serebro, Vitebsk Popular News CC BY-SA Wikipedia

Metropolita Paweł zaapelował też do Łukaszenki, by ten zatrzymał przemoc na ulicach Mińska i innych miast, gdzie trwają protesty - poinformowała agencja TASS.

Metropolita powiedział, że "czuje szczery ból i niepokój o ludność białoruską, która obecnie przeżywa ciężkie chwile". Zwrócił się do kapłanów, by podczas każdej liturgii odmawiali specjalną modlitwę o zapewnienie pokoju i pomyślności narodowi białoruskiemu. W komunikacie opublikowano też specjalny tekst modlitwy dla Białorusinów.

Autor:ads

Źródło: Radio Swoboda, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Serge Serebro, Vitebsk Popular News CC BY-SA Wikipedia

Tagi:
Raporty: