100 milionów dolarów dla syryjskich uchodźców od króla Arabii Saudyjskiej

UNHCR / D. KashavelovOk. 3,3 mln Syryjczyków zbiegło z kraju przed wojną domową

Król Arabii Saudyjskiej Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud ofiarował 104 mln dol. na pomoc żywnościową dla 1,7 mln syryjskich uchodźców - poinformowały służby prasowe sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna.

Na początku grudnia Światowy Program Żywnościowy (WFP) poinformował, że z powodu braku środków musiał wstrzymać wydawanie bonów żywnościowych syryjskim uchodźcom przebywającym w Jordanii, Libanie, Turcji, Iraku i Egipcie.

Jak głosi komunikat, w którym sekretarz generalny ONZ wyraża głęboką wdzięczność dla saudyjskiego króla, ofiarowane przez niego fundusze pozwolą pomóc uchodźcom nie tylko z Syrii, ale również z Somalii i Sudanu Południowego.

Bez jedzenia i schronienia

WFP oceniła na początku miesiąca, że na pomoc syryjskim uchodźcom do końca grudnia potrzebuje 64 mln dolarów. Ale niezwykle intensywna kampania w mediach społecznościowych sprawiła, że zdołano zebrać nawet większą sumę, a milion dolarów podarowali prywatni darczyńcy - pisze AP. Ok. 3,3 mln Syryjczyków zbiegło z kraju przed trwającą od 2011 r. wojną domową. Kolejne 7,2 mln ludzi to uchodźcy wewnętrzni. Większość uchodźców zbiegła do Libanu, Jordanii, Iraku i Turcji - wynika z danych urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Według UNHCR ok. 13,6 mln ludzi stało się uchodźcami przez zbrojne konflikty w Iraku i Syrii oraz jest pozbawionych jedzenia i schronienia na zimę.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: MAC/mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: UNHCR / D. Kashavelov

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości