124 separatystów za 76 Ukraińców. Zakończyła się wymiana jeńców

Aktualizacja:

W niedzielę po południu zakończyła się wymiana jeńców między władzami Ukrainy a prorosyjskimi separatystami, którą przeprowadzono pod Gorłówką na wschodzie kraju - poinformowała agencja Reutera, powołując się na biuro prezydenta Ukrainy.

Jak poinformowało biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, tak zwane Doniecka Republika Ludowa (DRL) i Ługańska Republika Ludowa (ŁRL), dwa samozwańcze regiony separatystyczne, przekazały Ukrainie 76 jeńców.

Reuters nie podaje, ile osób przekazano w przeciwną stronę. Przedstawiciele obu samozwańczych regionów - DRL i ŁRL - powiedzieli rosyjskiej agencji TASS, że Ukraina przekazała im w sumie 124 jeńców.

Według wcześniejszych informacji Ukraina miała przekazać 87 jeńców, natomiast w przeciwną stronę przekazanych miało zostać 55 osób. Tożsamości objętych wymianą jeńców nie ujawniono.

Wymiana jeńców w Donbasie

Wymianę uzgodniono podczas szczytu czwórki normandzkiej w Paryżu 9 grudnia na temat uregulowania konfliktu w Donbasie. Warunki operacji uzgodniła w poniedziałek podczas wideokonferencji grupa kontaktowa ds. uregulowania sytuacji w Donbasie.

Po szczycie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że do końca roku dojdzie do wymiany 72 obywateli Ukrainy, którzy są obecnie przetrzymywani przez Rosję.

- Szczerze mówiąc, wymiana na zasadzie "wszyscy na wszystkich" jest abstrakcją. Umówiliśmy się, że wymienimy wszystkich uzgodnionych na wszystkich uzgodnionych - poinformował wówczas Zełenski.

Daria Morozowa, mediatorka ze strony samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, powiedziała w niedzielę, że po zakończeniu procedury wymiany jeńców tak zwanej DRL poszukiwać będzie na Ukrainie jeszcze 160 osób.

Konflikt zbrojny w Donbasie

W listopadzie ONZ poinformowała, że od początku wojny w Donbasie w 2014 roku zginęło ponad 3,3 tysiąca cywilów, a około dziewięć tysięcy zostało rannych. Około 1,3 miliona ludzi zostało wewnętrznie przesiedlonymi, a 3,5 mln osób potrzebuje pomocy - oszacowano.

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe - doniecką i ługańską.

Wcześniej, w lutym, doszło do zajęcia, a następnie oderwania od Ukrainy Krymu, który Władimir Putin swoim dekretem przyłączył bezprawnie do Rosji.

Autor: kk,ft,ads/adso,now / Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości