Amerykańska senator: jesteśmy wdzięczni Polsce za tą niezwykłą miłość, troskę dla Ukraińców

Autor:
mb//now
Źródło:
TVN24
Joni Ernst o polskiej pomocy dla Ukrainy
Joni Ernst o polskiej pomocy dla UkrainyTVN24
wideo 2/6
TVN24Joni Ernst o polskiej pomocy dla Ukrainy

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa. - Musimy wzmóc nasze wysiłki i zapewnić, że Ukraińcy dostaną wszystko to, co możemy im dać, aby mogli się bronić - mówiła w rozmowie z Michałem Sznajderem Joni Ernst, przewodnicząca delegacji amerykańskich senatorów, którzy odwiedzają Polskę. Ernst powiedziała, że Stany Zjednoczone są wdzięczne Polsce za "niezwykłą miłość, troskę" okazaną ukraińskim uchodźcom.

Delegacja Senatu USA wizytuje Polskę. Politycy odwiedzili m.in. jeden z punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy. - To było bardzo trudne. Cała delegacja, było tam dziesięciu senatorów Stanów Zjednoczonych, którzy odwiedzali centra dla uchodźców w Polsce, blisko granicy, widzieli kobiety, dzieci, osoby starsze, wszyscy byli na granicy wytrzymałości, byli bardzo zmęczeni, dostawali koce, odpoczywali przed następną częścią podróży. To bardzo ciężkie - mówiła w rozmowie z TVN24 Joni Ernst, przewodnicząca delegacji amerykańskich senatorów.

- Chcemy jeszcze bardziej zaangażować się w działalność humanitarną. Chcemy upewnić się, że dostarczamy wystarczająco dużo, jeżeli chodzi o pomoc humanitarną w tej sytuacji i dla naszych bliskich przyjaciół na Ukrainie również - dodała.

Senator USA: Ukraińcy walczą wspaniale, walczą z rosyjskim najeźdźcą

Jak przypomniała, w ubiegłym tygodniu Kongres USA uchwalił pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości około 14 miliardów dolarów. - Część z tego zostanie przekazana na wysiłki humanitarne, a reszta na pomoc wojskową, sprzęt i broń, które są potrzebne Ukraińcom, aby bronić siebie, bronić swojego kraju - wskazała Ernst. - Jest oczywiście więcej rzeczy, które możemy zrobić - dodała. W ocenie amerykańskiej senator "powinniśmy robić wszystko, co w naszej mocy, aby dostarczyć konieczne dostawy dla Ukraińców, aby mogli bronić swojego kraju, w tym broń i wsparcie lotnicze".

Podkreślała przy tym, że Ukraińcy walczą wspaniale. - Walczą z rosyjskim najeźdźcą. Musimy upewnić się, że możemy pomóc im w tej walce, jest to niezmiernie ważne dla nas. Przypomniano mi parę dni temu, że Putin rządzi za pomocą strachu, a my jako partnerzy NATO, jako Stany Zjednoczone, nie możemy pozwolić temu strachowi i temu lękowi przed eskalacją, aby powstrzymał nas przed dostarczaniem Ukraińcom broni, której potrzebują. Musimy wzmóc nasze wysiłki i musimy zapewnić, że Ukraińcy dostaną wszystko to, co możemy im dać, aby mogli się bronić - mówiła amerykańska senator.

Pomoc dla Ukrainy

Ernst podkreśliła, że jest bardzo wdzięczna Polsce za pomoc Ukrainie. - Jestem tak bardzo wdzięczna, tak jak cała reszta Stanów Zjednoczonych, jesteśmy wdzięczni Polsce za tą niezwykłą miłość, troskę dla Ukraińców, ale jest wiele rzeczy, które możemy zrobić wspólnie - zaznaczyła.

- Możemy współpracować z pomocą humanitarną. Polacy są bardzo hojni, przyjmują Ukraińców do swoich domów, są wolontariuszami, pracują w centrach przyjmowania uchodźców. Możemy pomóc w tym wysiłku humanitarnym. Jest to niezmiernie ważne - powiedziała Joni Ernst.

Jak dodała, bardzo ważna jest również współpraca wojskowa z Polską.

Ernst zapewniła, że w razie materializacji najgorszego scenariusza, Polska może liczyć na pomoc NATO i Stanów Zjednoczonych. - Widzieliśmy część tego pocisku, który uderzył niedaleko granicy polsko-ukraińskiej. Jesteśmy tutaj, aby powiedzieć naszym polskim przyjaciołom, sojusznikom z NATO, że gdyby artykuł piąty [Traktatu północnoatlantyckiego - przyp. red.] NATO został uruchomiony, Stany Zjednoczone będą tu, aby bronić i chronić Polskę, i każdego z naszych sojuszników i partnerów z NATO.

Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim i dlatego zgadzają się, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich, w ramach wykonywania prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego na mocy artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, samodzielnie, jak i w porozumieniu z innymi Stronami, działania jakie uzna za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości