Władze obwodu ługańskiego chcą separatystycznego referendum. "Toczy się wojna domowa"


Prezydium rady obwodowej w Ługańsku na wschodzie Ukrainy, poparło postulaty separatystów prorosyjskich dotyczące przeprowadzenia referendum niepodległościowego w tym regionie w najbliższą niedzielę, 11 maja.

Taka informacja znalazła się w poniedziałek na stronie internetowej ługańskiej rady. W komunikacie, pod którym nie umieszczono podpisów członków liczącego trzy osoby prezydium napisano, że popiera ono „inicjatywy mieszkańców Ługańszczyzny” w sprawie wspomnianego plebiscytu. Cała rada obwodowa składa się ze 124 deputowanych, a zdecydowana większość z nich – 106 – to członkowie frakcji Partii Regionów obalonego w lutym prezydenta Wiktora Janukowycza.

Kijów "sprowokował wojnę domową"

Prezydium oceniło, że na Ukrainie toczy się wojna domowa, „sprowokowana przez władze w Kijowie i ich mocodawców”.

„Na ich sumieniach jest śmierć dziesiątków ludzi, żałoba w setkach rodzin i nienawiść, która zrodziła się w sercach milionów. Pół państwa zaliczono do grona przestępców i terrorystów tylko dlatego, że ludzie widzą przyszłość kraju ojczystego inaczej, niż będący u władzy politycy” – czytamy. Prezydium zażądało m.in. wycofania ze wschodnich obwodów oddziałów wojskowych, natychmiastowego wstrzymania „operacji karnej” wobec prorosyjskich separatystów, amnestii dla uczestników protestów antyrządowych, rozbrojenia „radykalnie prawicowych ugrupowań" - przede wszystkim Prawego Sektora - oraz zapewnienia językowi rosyjskiemu statusu drugiego języka państwowego.

"Czy popierasz Akt niepodległości Ługańskiej Republiki Ludowej?"

W poniedziałek w Ługańsku odbyło się posiedzenie rady społecznej przy radzie obwodowej, na którym omówiono organizację zaplanowanego na niedzielę referendum. Ustalono, że jego uczestnicy będą odpowiadali na jedno pytanie: „Czy popierasz Akt niepodległości Ługańskiej Republiki Ludowej?”.

Władze ukraińskie chcą tymczasem przeprowadzić 25 maja, w dniu wyborów prezydenckich, referendum w sprawie jedności państwa i decentralizacji władzy. Pytania, które zostaną w nim zadane obywatelom, nie są na razie znane.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kg/kka/kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty: