"Dla Czerniachowskiego zawsze znajdzie się miejsce". Kursk chce zabrać pomnik generała

TVN24

Aktualizacja:

Władze Kurska w Rosji potwierdziły, że są gotowe zabrać demontowany w polskim Pieniężnie pomnik generała Armii Czerwonej Iwana Czerniachowskiego - poinformowała rządowa "Rossijskaja Gazieta".

"W Kursku dla Czerniachowskiego zawsze znajdzie się miejsce" - cytował moskiewski dziennik niewymienionego z nazwiska przedstawiciela kurskich władz. Dziennik przypomniał, że w Kursku jest już ulica nosząca imię generała.

Odnosząc się do samego faktu rozbiórki monumentu, dziennik ocenił, że "padł on ofiarą polityki i polityków".

"Przez 40 lat pomnik generała Czerniachowskiego w Pieniężnie nikomu nie przeszkadzał" - skonstatowała "Rossijskaja Gazieta".

"Program przemieszczania pomników"

Natomiast dziennik "Wiedomosti" zaproponował, aby Rosja zabrała wszystkie radzieckie pomniki, których nie chcą kraje Europy Środkowej i Wschodniej.

"Jeśli celem Moskwy jest nie tyle kreowanie wizerunku wroga, ile rzeczywista troska o pomniki, to należy przyjaźnić się i porozumiewać. I jeśli Polacy, Estończycy lub Niemcy nie chcą, by u nich stał miły nam radziecki pomnik, to przewieźmy go do Rosji" - wskazała moskiewska gazeta. "Uchwalmy program przemieszczenia pomników, wyasygnujmy pieniądze i wydzielmy terytorium. Może wyjdzie z tego niezły projekt dla wewnętrznej turystyki" - dodały "Wiedomosti".

Dziennik podkreślił, że "o losach każdego pomnika w Polsce, Estonii lub Niemczech powinni decydować Polacy, Estończycy lub Niemcy".

"Rozbrajanie Armii Krajowej"

"Wiedomosti" również zauważyły, że "Moskwę obrażają takie działania [jak rozbiórka pomnika w Pieniężnem - red.], gdyż nadal uważa radzieckie pomniki za symbol swoich wpływów kulturowych w krajach Europy Wschodniej".

"Radzieckie pomniki tym państwom i narodom przypominają nie tylko o wyzwoleniu spod nazizmu, ale także o okupacji, o narzucaniu reżimów stalinowskiego typu" - wskazały.

"Wiedomosti" wyjaśniły też, że "dla Polaków Czerniachowski był nie tylko wyzwolicielem - jego wojska uczestniczyły w rozbrajaniu Armii Krajowej i wspierały wojska wewnętrzne NKWD w antypartyzanckich operacjach".

"Stanowczy protest MSZ Rosji"

W czwartek na polecenie władz miejskich Pieniężna (woj. warmińsko-mazurskie) z pomnika Czerniachowskiego w Pieniężnie usunięto jego metalowe popiersie. Wcześniej gmina uzyskała w starostwie powiatowym w Braniewie formalne pozwolenie na rozbiórkę.

MSZ Rosji wyraziło "stanowczy protest", wezwało też ambasador RP w Moskwie Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz.

Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo powiedział, że zdecydował się na demontaż w czwartek, by nadać temu symboliczne znaczenie. - Jest 17 września, to doskonała okazja, żeby w ten choćby sposób uczcić pamięć ofiar sowieckiej agresji z 1939 roku - wyjaśnił.

Burmistrz poinformował, że zdemontowane popiersie trafi na razie do gminnego magazynu, a potem prawdopodobnie zostanie zabrane do Rosji. - Zwrócili się już do nas w tej sprawie przedstawiciele administracji obwodu kurskiego, przekazałem te dokumenty do MSZ, które ma rozmawiać z Rosjanami, na jakich zasadach to zrobić - oświadczył.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP