Wirus "podsłuchiwał" negocjacje atomowe. Szwajcarzy i Austriacy wszczynają śledztwa

Śledczy sprawdzą, czy podsłuchiwano rozmowy m.in. w luksusowym pałacu Coburg we WiedniuWikipedia (CC BY SA 3.0)

Szwajcarskie i austriackie władze poinformowały, niezależnie od siebie, o wszczęciu śledztwa w sprawie cyberszpiegostwa w hotelach, w których prowadzone były negocjacje dotyczące programu nuklearnego Iranu.

Według szwajcarskiej telewizji RTS wirusem zostały zainfekowane sieci w trzech z hoteli w Szwajcarii, w których toczyły się rozmowy między sześcioma mocarstwami a Iranem.

Źródła w prokuraturze podały, że śledztwo w sprawie cyberszpiegostwa wszczęto w ubiegłym miesiącu, a "materiał informatyczny przejęto w ramach przeszukania 12 maja"; nie sprecyzowano, gdzie przeprowadzono rewizję. Sześć dni wcześniej zgody na tę procedurę udzielił szwajcarski rząd. Otwarcie śledztwa przez prokuraturę zostało poprzedzone oficjalnym raportem służb wywiadowczych - dodała prokuratura.

Śledztwa dotyczące szpiegostwa informatycznego toczą się także w Wiedniu, m.in. w Pałacu Coburg, który służy obecnie jako luksusowy hotel, w którym zorganizowano wiele sesji rokowań w sprawie irańskiego programu - powiedział rzecznik austriackiego MSW.

Kto za tym stoi?

Od listopada 2013 roku, głównie w Szwajcarii i Austrii, odbyło się wiele sesji negocjacyjnych na szczeblu dyplomatów i ekspertów grupy 5+1 (USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja, Chiny i Niemcy) oraz Iranu.

Agencja AFP pisze, że Izrael jest podejrzewany o to, że był u źródeł tego cyberszpiegostwa. Izrael odpiera te zarzuty.

Rosyjskie przedsiębiorstwo tworzące oprogramowanie zabezpieczające Kaspersky Lab poinformowało, że we własnej wewnętrznej sieci wykryło wirus o nazwie Duqu. Jak przekazano, przypuszcza się, że wirus ten był wykorzystywany do szpiegowania negocjacji irańskich w latach 2014 i 2015.

"Wall Street Journal", który jako pierwszy napisał o tym odkryciu, ocenił, że ustalenia Kaspersky Lab potwierdzają wcześniejsze doniesienia gazety, według których Izrael szpiegował negocjacje na temat programu nuklearnego Teheranu.

Termin zawarcia ostatecznego porozumienia z Iranem w sprawie tego programu upływa 30 czerwca; Teheran nie wyklucza jednak możliwości przedłużenia negocjacji. Celem przyszłego układu jest pozbawienie Iranu zdolności wyprodukowania broni jądrowej w zamian za złagodzenie międzynarodowych sankcji szkodzących irańskiej gospodarce.

[object Object]
Iran rozwija program rakiet balistycznychTasnim News Agency,CC BY-SA 4.0,Hossein Velayati/Wikipedia(CC BY SA 3.0)
wideo 2/17

Autor: kło\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Tagi:
Raporty: