Świat

"Źle oceniła nastroje w naszym kraju i swojej partii"

Świat


Wreszcie zaakceptowała to, co nasz kraj wiedział od miesięcy: nie jest w stanie rządzić, podobnie jak jej podzielona partia - powiedział lider Partii Pracy, Jeremy Corbyn. W ten sposób skomentował decyzję premier Theresy May, która w piątek ogłosiła, że rezygnuje z urzędu.

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała w piątek, że 7 czerwca ustąpi ze stanowiska szefowej Partii Konserwatywnej, uruchamiając proces wyboru jej następcy. Nowy szef torysów przejmie po niej także urząd premiera. Decyzję May skomentowali w piątek brytyjscy politycy.

"Partia Konserwatywna całkowicie zawiodła"

Lider brytyjskiej Partii Pracy Jeremy Corbyn powiedział, że Theresa May postąpiła słusznie rezygnując z funkcji szefowej rządu.

- Wreszcie zaakceptowała to, co nasz kraj wiedział od miesięcy: nie jest w stanie rządzić, podobnie jak jej podzielona partia - stwierdził.

- Partia Konserwatywna całkowicie zawiodła kraj w sprawie brexitu, nie jest w stanie poprawić jakości życia ludzi ani poradzić sobie z ich najpilniejszymi potrzebami. Parlament znalazł się w impasie, a konserwatyści nie oferują żadnych rozwiązań dla innych kluczowych wyzwań, jakie stoją przed naszym państwem - przekonywał.

Jak dodał, ktokolwiek zajmie miejsce May, "będzie musiał pozwolić ludziom zdecydować o przyszłości naszego kraju poprzez bezpośrednie wybory powszechne".

"Źle oceniła nastroje w naszym kraju i swojej partii"

Rezygnację premier Theresy May skomentował także Nigel Farage, lider Partii Brexit i jeden z głównych zwolenników "wielkiego rozwodu" Londynu i Brukseli.

- Trudno nie współczuć pani May, ale politycznie źle oceniła nastroje w naszym kraju i swojej partii - stwierdził.

Farage zwrócił uwagę, że odeszło już dwóch przywódców Partii Konserwatywnej, prowadzących proeuropejską politykę. Oprócz May miał na myśli także jej poprzednika, Davida Camerona, który w 2016 roku zarządził referendum w sprawie brexitu, a po ogłoszeniu jego wyników podał się do dymisji.

- Albo partia uczy się na błędach, albo umiera - stwierdził Farage.

Autor: momo/adso / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: