Media: brytyjskie ministerstwo obrony rozważa zakup floty balonów szpiegowskich

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Zestrzelenie chińskiego balonu a stosunki chińsko-amerykańskie
Zestrzelenie chińskiego balonu a stosunki chińsko-amerykańskie
TVN24
TVN24Zestrzelenie chińskiego balonu a stosunki chińsko-amerykańskie

Wielka Brytania rozważa zakup własnej floty balonów szpiegowskich, które mogłyby latać na dużych wysokościach nad wrogimi państwami - podał w poniedziałek dziennik "Times", przywołując informacje podane w miesięczniku ministerstwa obrony "Desider".

"Desider", magazyn wydawany przez departament ministerstwa obrony, zajmujący się sprzętem i zaopatrzeniem, podał w marcowym numerze, że w zeszłym roku resort zawarł umowę o wartości 100 milionów funtów z amerykańską firmą Sierra Nevada Corporation na opracowanie "bezzałogowych systemów stratosferycznych".

W październiku, po lotach testowych nad Arizoną, potwierdził, że jest zainteresowany zakupem "systemu opartego na balonach". W tym roku w ramach dalszych testów balon taki ma wyruszyć w lot trwający 60 dni.

Ross Corbett z departamentu sprzętu i zamówień, który jest zaangażowany w ten projekt, powiedział, że balony mogłyby się poruszać na wysokości między 15 a 24 kilometrów nad ziemią, czyli w stratosferze.

Chiński balon szpiegowski nad USAReuters

Jak wyjaśnia, na takiej wysokości turbulencje, których kilka kilometrów niżej doświadczają samoloty pasażerskie, są prawdopodobnie znacznie mniejsze, zatem można byłoby wysyłać balony na długie okresy bez obawy, że zostaną uszkodzone lub zboczą z kursu.

Balony szpiegowskie obserwują dziesiątki krajów

O balonach szpiegowskich zrobiło się głośno na przełomie stycznia i lutego tego roku, gdy kilka takich obiektów - należących do Chin - pojawiło się w przestrzeni powietrznej Stanów Zjednoczonych, a potem też innych krajów.

Stany Zjednoczone, które zestrzeliły cztery takie balony, zarzuciły władzom chińskim, że wykorzystują balony do prowadzenia od kilku lat obserwacji ponad 40 krajów na pięciu kontynentach.

"Times" zwraca uwagę, że USA również mają balony obserwacyjne i w tamach tajnego programu o nazwie Cold Star w 2019 roku przeprowadziły testy takich balonów nad Dakotą Południową.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości