Świat

Wet za wet. Amerykanie wyrzucają wenezuelskich dyplomatów

Świat


Stany Zjednoczone wydaliły dwóch dyplomatów Wenezueli w odwecie za podobny gest władz w Caracas wobec dwóch dyplomatów wojskowych USA w ubiegłym tygodniu.

Przedstawiciele niższego rangą personelu dyplomatycznego Orlando Jose Montanez Olivares i Victor Camacaro Mata w weekend zostali poproszeni o opuszczenie Stanów Zjednoczonych, co uczynili w niedzielę - twierdzą informatorzy agencji AP.

Retorsje Waszyngtonu

We wtorek władze w Caracas poinformowały o wydaleniu dwóch pracowników amerykańskiego attachatu wojskowego. Podały, że attache wojskowy David del Monaco podczas spotkań z wenezuelskimi żołnierzami miał "zbierać informacje na temat sytuacji w siłach zbrojnych (Wenezueli) i proponować wojskowym projekty mające na celu zdestabilizowanie kraju"; drugi amerykański wojskowy miał utrzymywać niezgodne z prawem kontakty z przedstawicielami wenezuelskiego wojska. Władze w Waszyngtonie podkreślają, że zależy im na poprawie stosunków z Wenezuelą, jednak dotychczas niewiele uczyniły w tym kierunku - zauważa AP. Wiceprezydent Wenezueli Nicolas Maduro w ubiegłym tygodniu oświadczył, że USA są odpowiedzialne za chorobę nowotworową prezydenta Hugo Chaveza, który zmarł po walce z chorobą 5 marca. Podobne wypowiedzi - pisze AP - mają na celu podsycanie antyamerykańskich nastrojów w kraju przed zaplanowanymi na kwiecień wyborami nowego szefa państwa.

Autor: mtom / Źródło: PAP