Polska wyśle funkcjonariuszy i sprzęt na granicę z Serbią

Polacy mają pomagać Węgrom w opanowaniu sytuacji na granicy z SerbiąStraż Graniczna

Podczas spotkania Grupy Wyszehradzkiej tuż przed rozpoczęciem szczytu UE w Brukseli zapadła decyzja, że funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej pomogą Węgrom w patrolowaniu ich granicy z Serbią - przekazał korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski. Dołączą w ten sposób do kolegów ze Słowacji i Czech.

Na granicę ma pojechać polski sprzęt: pięć wozów obserwacyjnych, pięć wozów transportowych i około 60 pograniczników. W tym momencie służby ustalają między sobą szczegóły współpracy i to, kiedy pierwsza grupa Polaków wyjedzie na Węgry - dodał Sokołowski.

- Będzie to pięć przewoźnych jednostek nadzoru, czyli samochodów do obserwacji nocnej i dziennej - mówił jeden z polskich dyplomatów uczestniczący w rozmowach, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

- Będą oni zaangażowani w obserwację tego dużego kawałka terytorium (przy granicy z Serbią - red.). Na pewno nie będą zaangażowani w fizyczną interwencję na granicy - zastrzegł dyplomata. - Jeżeli będzie potrzebna interwencja, polscy funkcjonariusze przekażą informację strażnikom węgierskim, którzy podejmą działania - wyjaśnił.

Słowacja i Czechy zdecydowały dzień wcześniej

W środę za wysłaniem na granicę Węgier z Serbią swoich służb opowiedziały się z kolei słowackie władze. Bratysława zdecydowała, że do sąsiedniego kraju wyjedzie 50 policjantów.

- Jeżeli Czechy, Polska, Słowacja i Węgry połączą siły, wtedy poziom ochrony granicy Schengen między Węgrami a Serbią zostanie zwiększony - powiedział w środę premier rządu w Bratysławie Robert Fico. Słowaccy szacują, że misja ich policjantów potrwa miesiąc.

Na podobną pomoc zgodziły się również władze czeskie. Praga wyśle jednak swoich funkcjonariuszy na granicę węgiersko-chorwacką. Będzie to na razie 25 żołnierzy. Czesi zapowiedzieli, że są też gotowi na wysłanie dodatkowo do południowego sąsiada 50 policjantów i 100 żołnierzy. Węgry przyjęły we wrześniu restrykcyjne przepisy dotyczące imigrantów przewidujące m.in. kary więzienia dla osób nielegalnie przekraczających granicę. Na początku października Budapeszt informował, że od stycznia zarejestrował przyjazd 300 182 migrantów. Większość z nich udała się dalej w kierunku granicy austriackiej.

Autor: adso//gak / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Straż Graniczna

Tagi:
Raporty: