TVN24 | Świat

Ambasador Ukrainy wezwana do MSZ Węgier

TVN24 | Świat

Autor:
js/kg
Źródło:
PAP
"Obraz totalnego zniszczenia". Relacja Konrada Borusiewicza z Buczy
"Obraz totalnego zniszczenia". Relacja Konrada Borusiewicza z Buczy TVN24
wideo 2/21
TVN24"Obraz totalnego zniszczenia". Relacja Konrada Borusiewicza z Buczy

Ambasador Ukrainy na Węgrzech została w środę wezwana do węgierskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Powiedziano jej, że ukraińscy przywódcy powinni przestać obrażać Węgry – poinformował szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

Szijjarto podkreślił, że węgierskie społeczeństwo jasno wypowiedziało się w kwestii wojny na Ukrainie na niedzielnych wyborach parlamentarnych, które zdecydowanie wygrał rządzący Fidesz. Podczas kampanii węgierskiej władze wielokrotnie podkreślały, że nie zgodzą się na dostawy broni na Ukrainę przez swoje terytorium i nie dadzą się wciągnąć w tę wojnę.

- Rozumiemy, że w interesie Ukraińców mogło leżeć co innego i nie kwestionujemy tego: dla nich najważniejszy jest interes ukraiński, dla nas - dobro Węgrów. Ale nie możemy zostawić bez komentarza jednego: nikomu nie wolno sobie pozwalać na ocenianie demokratycznej decyzji Węgrów – oznajmił Szijjarto.

Według niego nie do przyjęcia są wypowiedzi o "powstawaniu systemów totalitarnych, o współudziale w przestępstwach podczas wojny i ubolewania z powodu woli narodu węgierskiego". - Czas, by ukraińscy przywódcy skończyli obrażać Węgry i przyjęli do wiadomości wolę narodu węgierskiego – podkreślił.

Zaznaczył, że rząd Węgier od początku jasno się wypowiadał na temat wojny na Ukrainie: potępił wojskową agresję, stanął po stronie suwerenności Ukrainy, przyjął setki tysięcy uchodźców i w ramach "największej akcji humanitarnej w historii naszej ojczyzny" dostarczył kilkaset ton żywności i innej pomocy.

Jednakże dla rządu najważniejsze jest bezpieczeństwo Węgier i Węgrów – wskazał. - To nie jest nasza wojna, dlatego nie chcemy brać i nie weźmiemy w niej udziału - zaznaczył.

Zełenski: Orban będzie musiał wybrać między Rosją i resztą świata

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział we wtorek, że premier Węgier Viktor Orban będzie musiał wybrać między Rosją i resztą świata. Dodał, że wielokrotnie proponował mu spotkanie, ale Orban "bał się". - Bał się wpływu Rosji na jego państwo. Swoją drogą, ten wpływ jest, czy mu się to podoba, czy nie – oznajmił Zełenski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości