"Rekordowa" liczba zgłoszeń pedofilii napływająca do Watykanu. "To tsunami"

TVN24

Jak walczyć z pedofilią w Kościele? [materiał magazynu "Polska i Świat"]tvn24
wideo 2/11

Watykańska Kongregacja Nauki Wiary, zajmująca się przypadkami pedofilii wśród duchowieństwa odnotowała w tym roku masowy napływ doniesień o takich nadużyciach. Zgłoszono ich dotąd tysiąc. - To tsunami - komentuje John Joseph Kennedy, szefa biura sekcji dyscyplinarnej w kongregacji. Wśród krajów, z których napłynęły doniesienia, wymieniono Polskę.

W kończącym się roku do Watykanu docierają zgłoszenia ze wszystkich części świata - zwraca uwagę agencja Ansa. Przytacza wypowiedź szefa biura w sekcji dyscyplinarnej Kongregacji Nauki Wiary, księdza Johna Josepha Kennedy'ego, który tegoroczną liczbę zgłoszeń uznał za "rekordową". - Sygnały o przestępstwach pedofilii napłynęły do Stolicy Apostolskiej z krajów, z których nigdy wcześniej nie docierały - skomentował ksiądz Kennedy.

Według przekazanych informacji zawiadomienia otrzymano z Argentyny, Chile, Meksyku, Polski, USA i Włoch.

"To tsunami"

Według księdza Kennedy'ego personel Kongregacji Nauki Wiary jest "przytłoczony" nawałem zgłoszeń i konieczna jest praca przez siedem dni w tygodniu. - To tsunami - skomentował duchowny.

- Przypuszczam, że gdybym nie był księdzem i miałbym maltretowane dziecko, prawdopodobnie przestałbym chodzić na mszę - wyznał szef biura w sekcji dyscyplinarnej Kongregacji Nauki Wiary cytowany przez włoskie media.

Powiedział także, że Watykan walczy z nadużyciami i potrzebuje jedynie czasu, by przeanalizować wszystkie przypadki. - Zbadamy je z punktu widzenia sądowego i zagwarantujemy sprawiedliwy wynik - zapewnił przedstawiciel kongregacji.

Franciszek zniósł tajemnicę papieską

We wtorek papież Franciszek podjął "epokową" decyzję w walce z pedofilią. Jak głosi dokument opublikowany przez Watykan, postępowania dotyczące nadużyć seksualnych dokonywanych przez duchowieństwo wobec nieletnich oraz próby tuszowania takich czynów przez przedstawicieli władz kościelnych nie będą dłużej objęte tajemnicą papieską.

Zmiana kościelnych przepisów dotyczących tajemnicy papieskiej w przypadkach dochodzeń o nadużycia seksualne była kluczowym żądaniem wysuniętym przez szczyt na temat walki z pedofilią w Kościele, który odbył się w lutym w Watykanie.

Autor: pp//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: