Kościelny szczyt na temat walki z pedofilią
21 lutego 2019W niedzielę 24 lutego zakończyło się zwołane przez papieża Franciszka spotkanie przewodniczących episkopatów świata na temat ochrony nieletnich w Kościele. Zamykając szczyt w Watykanie biskup Rzymu zapewnił, że każdy przypadek pedofilii zostanie potraktowany z najwyższą powagą. Wyraził też pragnienie, by Kościół odzyskał wiarygodność w jego misji służby i edukacji.
W czterodniowym szczycie wzięli udział przewodniczący episkopatów z całego świata, zwierzchnicy katolickich Kościołów wschodnich oraz przełożeni generalni zakonów żeńskich i męskich. Polskę reprezentował wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu arcybiskup Marek Jędraszewski.
Uczestnicy obrad wysłuchali świadectw ofiar i prowadzili dyskusje. W sobotę odbyła się liturgia pokutna, a w niedzielę msza, po której papież wygłosił końcowe przemówienie.
Zwalczyć plagę pedofilii "do końca i w każdej formie"
- Wysłuchaliśmy głosu ofiar, modliliśmy się i prosiliśmy o przebaczenie Boga i osoby pokrzywdzone, uświadomiliśmy sobie naszą odpowiedzialność, nasz obowiązek wymierzenia sprawiedliwości w prawdzie, radykalnego odrzucenia wszelkich form nadużywania władzy, sumienia i wykorzystywania seksualnego - oświadczył papież na zakończenie szczytu.
Franciszek zadeklarował, że "z całym sercem i skutecznością" Kościół pragnie współpracować z ludźmi dobrej woli we wszystkich krajach i na szczeblu międzynarodowym po to, by zwalczano "do końca i w każdej formie" plagę przemocy wobec milionów dzieci i nastolatków na całym świecie.
Gest mea culpa
W sobotę podczas liturgii pokutnej w Watykanie papież w imieniu biskupów uczynił gest mea culpa za skandal pedofilii w Kościele. Mówił, że potrzebne jest uznanie własnych win, skrucha i podjęcie konkretnych działań. - By móc wejść w przyszłość z odnowioną odwagą musimy powiedzieć jak syn marnotrawny: "Ojcze, zgrzeszyłem". Musimy ustalić, gdzie konieczne są konkretne działania dla lokalnych Kościołów, dla członków konferencji episkopatów, dla nas samych - oświadczył Franciszek. Podczas wyznania win zabrzmiały następujące słowa: - Wyznajemy, że biskupi, prezbiterzy, diakoni i zakonnicy w Kościele dopuścili się przemocy wobec dzieci i młodzieży i że nie zdołaliśmy ochronić tych, którzy szczególnie potrzebowali naszej troski. Wyznajemy, że chroniliśmy winnych i zmusiliśmy do milczenia tych, którzy doznali zła. - Wyznajemy, że nie uznaliśmy cierpienia wielu ofiar i nie udzieliliśmy pomocy, kiedy było to konieczne. Prosimy o przebaczenie za nasze grzechy - dodano na zakończenie.
Przekształcić zło w oczyszczenie
W czwartkowym przemówieniu inaugurującym obrady Franciszek podkreślał, zwracając się do uczestników: - W obliczu plagi wykorzystywania seksualnego nieletnich, którego sprawcami byli ludzie Kościoła, postanowiłem wezwać was, patriarchów, kardynałów, arcybiskupów, przełożonych zakonów i odpowiedzialnych, abyśmy wszyscy razem wsłuchali się w Ducha Świętego i z uległością słuchali też wołania najmniejszych, którzy proszą o sprawiedliwość.
Zaznaczył jednocześnie: - Święty Lud Boży patrzy na nas i oczekuje od nas nie prostego i łatwego do przewidzenia potępienia, lecz opracowania konkretnych i skutecznych kroków. Papież mówił, że wraz ze szczytem rozpoczyna się droga w duchu "szczerej i jasnej wypowiedzi, odwagi i konkretności". - Proszę Ducha Świętego, by nas wspierał w tych dniach i pomagał nam przekształcić to zło w szansę na uświadomienie i oczyszczenie. Niech Maryja Dziewica oświeca nas, byśmy starali się uleczyć ciężkie rany, jakie skandal pedofilii spowodował tak u najmłodszych, jak i wśród wierzących.
Papieski dokument i nowe przepisy
W niedzielę po zakończeniu szczytu jego moderator i były rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi przekazał, że papież Franciszek wyda nowy dokument na temat ochrony nieletnich, a jego publikacja będzie towarzyszyć opracowaniu nowych przepisów i vademecum dla biskupów z całego świata. - Wysłuchaliśmy głosów ofiar straszliwych przestępstw wykorzystywania seksualnego nieletnich przez członków duchowieństwa. Prosimy szczerze je, a także wszystkich naszych braci i siostry, o przebaczenie za to, co uczyniliśmy złego i czego nie zrobiliśmy - podkreślił, podsumowując obrady. Włoski jezuita zapowiedział następnie nowe konkretne inicjatywy, z którymi wystąpi wkrótce Watykan. Będzie wśród nich, jak ogłosił, papieski dokument w formie motu proprio "o ochronie nieletnich i osób zależnych", by "wzmocnić prewencję i zwalczanie nadużyć w Kurii Rzymskiej i w Państwie Watykańskim". Dokument ten towarzyszyć będzie nowym przepisom Państwa Watykańskiego. Ponadto ksiądz Lombardi zapowiedział publikację vademecum Kongregacji Nauki Wiary, które pomoże biskupom z całego świata "jasno zrozumieć ich obowiązki i zadania". Jednocześnie, jak ogłoszono, papież Franciszek wyraził zamiar poparcia idei stworzenia specjalnych grup zadaniowych, złożonych z ekspertów, by pomagać konferencjom episkopatu i diecezjom , mającym trudności w rozwiązywaniu problemów i realizacją inicjatyw na rzecz ochrony nieletnich. Pierwsze spotkanie w tej sprawie odbędzie się w Watykanie w poniedziałek.
Źródło zdjęcia głównego: tvn24