TVN24 | Świat

Historyczna decyzja papieża. Pierwsza kobieta z prawem do głosowania na synodzie

TVN24 | Świat

Autor:
mjz/b
Źródło:
PAP

Papież Franciszek pierwszy raz w historii Kościoła mianował kobietę podsekretarzem Synodu Biskupów. Nominację tę otrzymała siostra Nathalie Becquart, ksawerianka z Francji. Będzie miała prawo do głosowania na synodzie. Kardynał Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, stwierdził, że poprzez nominację siostry Becquart "zostały otwarte drzwi" do zwiększenia roli kobiet we współczesnym Kościele.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Papież mianował w sobotę dwoje nowych podsekretarzy Synodu Biskupów. Zostali nimi ksawerianka, siostra Nathalie Becquart oraz ojciec Luis Marín de San Martín, asystent generalny w Zakonie Augustianów. To pierwszy raz w historii, kiedy na tę funkcję została powołana kobieta. Tym samym będzie ona miała prawo do głosowania na synodzie.

Ksawerianki to siostry misjonarki nienoszące habitu. Zgromadzenie powstało w 1945 we Włoszech i do dziś znajduje się tam ich dom generalny. Siostry oddają się przede wszystkim opiece zdrowotnej nad potrzebującymi osobami.

Siostra Becquart jest dyrektorką krajowej Służby do spraw Ewangelizacji Młodych i Powołań Konferencji Episkopatu Francji.

Wielokrotnie w dyskusjach wokół synodów zwracano uwagę na to, że wśród głosujących w ich trakcie nie ma kobiet. Występują one jedynie w roli ekspertek i audytorek.

Siostra Becquart uczestniczyła w przygotowaniach do synodu na temat młodzieży w 2016 roku, a trzy lata później została wyznaczona przez papieża jako konsultorka Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów.

"Drzwi zostały otwarte"

O tym, jak nominacja pierwszej kobiety na stanowisko podsekretarza Synodu Biskupów może wpłynąć na Kościół katolicki mówił serwisowi Vatican News kardynał Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów. Zwracał uwagę, że już podczas ostatnich synodów wielu duchownych "podkreślało potrzebę refleksji całego Kościoła nad miejscem i rolą kobiet w Kościele".

"Nawet papież Franciszek wielokrotnie podkreślał potrzebę większego zaangażowania kobiet w proces rozeznawania i podejmowania decyzji w Kościele. Już na ostatnich synodach wzrosła liczba kobiet uczestniczących w charakterze ekspertów lub audytorów. Wraz z nominacją siostry Nathalie Becquart i możliwością, że będzie ona uczestniczyć w nich z prawem głosu, drzwi zostały otwarte" - powiedział kardynał Grech.

WatykanShutterstock

Autor:mjz/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: