TVN24 | Świat

Skazany i uniewinniony kardynał Pell wraca do Watykanu

TVN24 | Świat

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP

Po raz pierwszy od zwolnienia z więzienia w Australii do Rzymu przyleciał w środę kardynał George Pell, były doradca papieża Franciszka i watykański minister finansów. W kwietniu Sąd Najwyższy w jego kraju uniewinnił dostojnika i uchylił wymierzony mu wyrok sześciu lat więzienia za pedofilię.

Wcześniej media podawały, że George Pell, który opuścił Rzym w 2017 roku, aby udać się na swój proces w Australii i został urlopowany wtedy przez papieża, spotka się z nim w najbliższym czasie. Nie wyklucza się nawet, że będzie ponownie doradzał Franciszkowi, zwłaszcza w obecnej trudnej sytuacji w Watykanie w związku z zarzutami wobec kardynała Angelo Becciu, dotyczącymi nieprawidłowości finansowych w zarządzaniu funduszami Stolicy Apostolskiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Skazany i uniewinniony kardynał Pell

Były prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomii został najpierw skazany na sześć lat więzienia przez sądy dwóch instancji w swoim kraju za czyny pedofilskie, do jakich miało dojść w 1996 roku, gdy był metropolitą Melbourne. Uznano go za winnego napaści seksualnej na dwóch 13-letnich chórzystów w zakrystii w katedrze. Akt oskarżenia sporządzony został na podstawie zeznań jednego z mężczyzn. Drugi z nich zmarł w 2014 roku z przedawkowania narkotyków. Od początku procesu kardynał Pell powtarzał, że jest niewinny. Był najwyższym dostojnikiem Kościoła katolickiego skazanym w sprawie dotyczącej pedofilii.

Jego obrona argumentowała potem przed Sądem Najwyższym, rozpatrującym odwołanie od wyroku, że nie mogło dojść do napaści na chłopców po niedzielnej mszy w zawsze pełnej wtedy innych osób zakrystii katedry.

W kwietniu 2020 roku kardynał Pell odwołał się od wyroku do Sądu Najwyższego Australii. Sąd uchylił wyrok i uniewinnił hierarchę, podkreślając, że w trakcie procesu nie wzięto w ogóle pod uwagę możliwości, że przestępstwo nie zostało popełnione. Został też wtedy zwolniony z więzienia, w którym spędził ponad rok.

"Mój proces nie był referendum w sprawie Kościoła katolickiego, ani w kwestii tego, jak władze kościelne w Australii podeszły do przestępstwa pedofilii" - oświadczył Pell po ogłoszeniu wyroku uniewinniającego. "Chodziło o to, czy ja popełniłem te okropne przestępstwa, czy nie. A ja ich nie popełniłem" - dodał. Kardynał podziękował za modlitwy i "tysiące listów z wyrazami wsparcia".

George Pell, urodzony w 1941 roku w australijskim Ballarat, był biskupem pomocniczym Melbourne w latach 1987-1996, a następnie do 2001 roku metropolitą tego miasta. W latach 2001-2014 był arcybiskupem metropolitą Sydney, mianowanym kardynałem przez Jana Pawła II. Franciszek mianował go w 2013 roku członkiem Rady Kardynałów, a rok później prefektem Sekretariatu ds. Ekonomii Stolicy Apostolskiej.

Autor:ft/adso

Źródło: PAP