Świat

Waszyngton boi się, że greccy lewacy wyjdą na wolność

Świat

astynomia.grAmerykanie wpisali go na listę terrorystów

Departament Stanu USA poinformował o wpisaniu na listę terrorystów dwóch Greków: Christodulosa Ksirosa i Nikolaosa Maziotisa - przebywających w greckich więzieniach członków lewackich organizacji.

W poniedziałek parlament grecki uchwalił, mimo sprzeciwu USA, wniesiony przez lewicowy rząd projekt ustawy o reformie więziennictwa. Waszyngton ostrzegał, że ustawa ta toruje drogę do wypuszczenia na wolność Sawasa Ksirosa - członka organizacji 17 Września (podobnie jak Christodulos Ksiros), która w latach 1975-2000 dokonywała zamachów, zabijając w sumie 23 ludzi, w tym Amerykanów, Brytyjczyków i Turków.

Nowa ustawa zakłada m.in., że więźniowie z ciężkim kalectwem mogą – ze względów humanitarnych – odbywać resztę kary w areszcie domowym. 53-letni obecnie Sawas Ksiros w 2002 roku niemal całkowicie stracił wzrok i słuch, gdy w rękach wybuchła mu bomba. Cierpi też na stwardnienie rozsiane i ma problemy z nerkami. Ambasador USA w Grecji David Pearce ostrzegł, że wypuszczenie Sawasa Ksirosa z więzienia zostałoby uznane przez Waszyngton za „głęboko nieprzyjazny akt”. Powiedział też, że nowa grecka ustawa jest „nie do pogodzenia” z dobrym partnerstwem między Stanami Zjednoczonymi i Grecją. Maziotis jest przywódcą organizacji Walka Rewolucyjna, odpowiadającej m.in. za zamach bombowy przed siedzibą greckiego banku centralnego w Atenach w kwietniu 2014 roku i zamach na ambasadę USA w Atenach w 2007 roku. USA uznają Walkę Rewolucyjną za organizację terrorystyczną

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: astynomia.gr