Świat

"Od czasu brexitu europejska idea jest popularniejsza niż kiedykolwiek"

Świat


Decyzja o brexicie była "tragedią dla Europy", ale spowodowała ona, że nikt inny na kontynencie nie chce, by jego kraj opuścił Unię Europejską – oświadczył w czwartek przewodniczący frakcji liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt w Budapeszcie.

- Brexit jest dla Europy tragedią – powiedział Verhofstadt na konferencji prasowej w Budapeszcie, gdzie wspierał opozycyjną partię Momentum. – Kiedy taki duży kraj jak Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, trudno uznać to za coś fantastycznego - dodał.

"Europejska idea popularniejsza niż kiedykolwiek"

Verhofstadt podkreślił jednak, że od głosowania w sprawie brexitu "ludzie w większości państw nie chcą wystąpienia swoich krajów". - Nikt już nie chce nexitu, czyli wystąpienia Holendrów, frexitu, czyli wystąpienia Francuzów (…). Od czasu brexitu europejska idea jest popularniejsza niż kiedykolwiek - powiedział.

Według niego jest "dużo ironii" w tym, że kraj, który chce wyjść z Unii, musi zorganizować europejskie wybory. - Jestem jednak całkiem pewien, że wynikiem tych wyborów w Wielkiej Brytanii będzie wielkie poparcie dla partii proeuropejskich – dodał.

Verhofstadt wyraził też przekonanie, że jego Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) wraz z Republiką w Marszu (LREM) prezydenta Francji Emmanuela Macrona utworzą silną centrową grupę o dużych wpływach, gdyż ani socjalistom, ani konserwatystom w Parlamencie Europejskim nie uda się zdobyć większości po raz pierwszy od czasu, gdy są organizowane wybory do PE.

Dwa problemy Węgier?

Na wspólnym forum ulicznym z przedstawicielami partii Momentum Verhofstadt oznajmił, że stawką tych wyborów jest to, czy wygrają je populistyczni nacjonaliści, w tym premier Węgier Viktor Orban, czy też będzie dla Europy jakaś alternatywa.

Wspomniał, że wyborcy na Węgrzech mogli poznać jego twarz, gdy rząd Węgier zarzucał mu organizowanie imigracji do Europy. - Ale na Węgrzech problemem nie jest imigracja. Ten kraj ma dwa problemy: emigrację, gdyż wyjechało już pół miliona młodych, i drugi, większy problem: Orbana – oznajmił.

Ocenił, że Momentum, które prowadzi kampanię jako partia członkowska ALDE, stanowi jedyną szansę na to, by na Węgrzech nastąpił prawdziwy demokratyczny zwrot.

Momentum ma szansę na zdobycie jednego spośród 21 mandatów przypadających na Węgry w PE – wykazał opublikowany w czwartek sondaż ośrodka Median. Spodziewane jest zdecydowane zwycięstwo rządzącej na Węgrzech koalicji konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej z 13 mandatami.

Autor: momo/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: