TVN24 | Świat

Koniec ery w Atlantic City. Trump Plaza wyburzony

TVN24 | Świat

Autor:
akw/adso
Źródło:
CNN, "Guardian", tvn24.pl

Połączony z kasynem hotel Trump Plaza został zburzony. Implozję 100-metrowego budynku znajdującego się w Atlantic City w amerykańskim stanie New Jersey obserwowało wielu mieszkańców miasta. Hotel został zamknięty w 2014 roku. Od tego czasu niszczał. To ostatnia inwestycja byłego amerykańskiego prezydenta w tym mieście, niegdyś centrum hazardu na wschodnim wybrzeżu USA.

Hotel Trump Plaza w Atlantic City został otwarty w 1984 roku i był niegdyś kluczowym punktem w rozległym portfolio nieruchomości byłego prezydenta Donalda Trumpa – zwraca uwagę dział biznesowy portalu CNN. Nieruchomość należała ostatnio do miliardera i inwestora giełdowego Carla Icahna, który przez krótki czas w 2017 roku był doradcą ekonomicznym Trumpa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Działalność hotelu została zakończona w 2014 roku. Trump, nie chcąc, aby jego nazwisko kojarzyło się z hotelem, próbował wówczas prawnie odciąć się od inwestycji. Od tego czasu budynek popadł w ruinę i musiał zostać zburzony.

Doszło do tego w środę po godzinie 9 czasu lokalnego (po godzinie 15 w Polsce). Wielu mieszkańców miasta zgromadziło się w okolicy, aby oglądać kontrolowany wybuch, a pobliskie hotele oferowały specjalne pakiety z najlepszym widokiem i lampką szampana. Na nagraniach z momentu implozji słychać brawa i wiwaty.

Według dziennika "New York Times", do zniszczenia budynku użyto około trzech tysięcy lasek dynamitu. Zniszczenie zajęło zaledwie kilka sekund. Amerykańscy dziennikarze nazwali to symbolicznym końcem ery Trumpa w tym mieście.

Trump Plaza to ostatnia upadła inwestycja Trumpa w Atlantic City. W 2016 roku zbankrutowało założone przez byłego amerykańskiego prezydenta kasyno Taj Mahal. W momencie otwarcia w 1990 roku było największym kasynem na świecie, jednak wkrótce popadło w problemy finansowe. W 2009 roku inwestycja przejęta została przez Carla Icahna. Miliarder w rozmowie z agencją Associated Press zdradził, że z powodu Taj Mahal stracił blisko 100 milionów dolarów.

Atlantic City w stanie New Jersey przez wiele lat było centrum hazardu na wschodnim wybrzeżu USA. Od kilku lat zmagało się jednak z konkurencją kasyn ze stanów ościennych.

Autor:akw/adso

Źródło: CNN, "Guardian", tvn24.pl