Świat

"Nadużycia i oszustwa". Prokurator chce utrudnić otrzymywanie azylu w USA

Świat


Prokurator generalny USA Jeff Sessions wezwał w czwartek do przeprowadzenia reformy prawa imigracyjnego, która ograniczyłaby możliwość przyznawania azylu ubiegającym się o niego uchodźcom. Jego zdaniem wielu imigrantów wykorzystuje luki w prawie azylowym.

Sessions, który jest też ministrem sprawiedliwości, powiedział, że prawo azylowe jest wadliwe i staje się źródłem "szerzących się nadużyć i oszustw".

Zdaniem prokuratora generalnego zbyt wielu imigrantów wykorzystuje przepisy dotyczące przyznawania azylu, korzystając między innymi z zapisów zabraniających deportowania osób, które mogą mieć "wiarygodne powody do obaw", że powrót do ich kraju może stanowić dla nich zagrożenie.

Priorytety Trumpa

Sessions wezwał Kongres do przyjęcia ustawy, która utrudniałaby przyznawanie azylu. Dodał, że w swym obecnym kształcie prawo imigracyjne jest pełne luk wykorzystywanych do "nielegalnych przyjazdów" do Stanów Zjednoczonych.

"Kongres musi przyjąć (...) priorytety, które prezydent (Donald) Trump ogłosił w tym tygodniu, wśród których jest znacząca reforma (prawa) azylowego", a także szybkie deportacje i wprowadzenie bardziej rygorystycznej kontroli służb bezpieczeństwa w kraju - podkreślał prokurator generalny.

"Nielegalna imigracja i łańcuch migracji"

Trump w liście do przywódców Kongresu stwierdził, że przedstawione przez jego administrację priorytety polityki imigracyjnej "muszą być uwzględnione (...), ponieważ w innym przypadku nielegalna imigracja i łańcuch migracji, które są poważnym i niesprawiedliwym ciężarem dla Amerykańskich robotników i podatników, będą kontynuowane w nieskończoność".

Autor: mm//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: