Świat

USA: Rosja ostrzeliwuje Ukrainę artylerią ze swego terytorium

Świat

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Stany Zjednoczone oświadczyły w czwartek, że Rosja ostrzeliwuje artylerią ze swego terytorium przez granicę pozycje wojsk ukraińskich na Ukrainie, wspierając w ten sposób prorosyjskich separatystów w ich konflikcie z Kijowem. Podstawą tych informacji mają być doniesienia wywiadu.

- Mamy nowe dowody na to, że Rosjanie zamierzają dostarczyć większe i potężniejsze wieloprowadnicowe artyleryjskie wyrzutnie rakietowe siłom separatystycznym na Ukrainie i mamy dowody, że Rosja ostrzeliwuje artylerią ze swego terytorium pozycje wojsk ukraińskich - powiedziała podczas briefingu rzeczniczka Departamentu Stanu Marie Harf. Jak zaznaczyła, podstawą tych informacji są doniesienia wywiadu. - Nie mogę wam powiedzieć, co jest źródłem tych informacji - dodała.

Zestrzelone samoloty

W środę doniesienia medialne mówiły, że prorosyjscy rebelianci zestrzelili dwa samoloty Su-25 w pobliżu kurhanu Saur-Mogiła w obwodzie donieckim i że nie wiadomo, co stało się z ich pilotami. Separatyści mówili początkowo o jednej maszynie zestrzelonej na pewno, a drugiej prawdopodobnie uszkodzonej. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Andrij Łysenko stwierdził, że samoloty "zostały zestrzelone z terytorium Rosji". Zdecydowanie zaprzeczyło temu rosyjskie Ministerstwo Obrony.

- Według wstępnych danych rakiety zostały wystrzelone z terytorium Federacji Rosyjskiej - powiedział Łysenko na briefingu w Kijowie. Dodał, że wszczęto dochodzenie w sprawie zajścia, a informacja o losie pilotów nie jest rozpowszechniana "ze względu na ich bezpieczeństwo".

Na dodatek Łysenko stwierdził, że maszyny zostały trafione na wysokości 5200 m. To istotne stwierdzenie, bowiem powszechnie stosowane przez separatystów ręczne wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych (MANPADS) nie sięgają tak wysoko. Jeśli dane podane przez Ukraińca są prawdziwe, to albo separatyści nadal mają wyrzutnie większych rakiet przeciwlotniczych, albo rzeczywiście nadlatują one z Rosji.

Rosjanin się przyznał?

Dowodem potwierdzającym, że Rosjanie ostrzeliwują terytorium Ukrainy mogą być zdjęcia, które pojawiły się na rosyjskim Facebooku VKontakte. Jeden z żołnierzy wojsk artylerii zamieścił tam zdjęcia, na których przyznaje, że przez całą noc ostrzeliwał Ukrainę. Profil chłopaka został natychmiast usunięty z portalu.

Na zdjęciach widać m.in. zdjęcia ciężkiej artylerii i pocisków.

Солдат ЗС РФ оприлюднив відео обстрілу України з РФ. Відео: https://t.co/YNhtDoikc5 Оригінал: http://t.co/IVn7gUoCdM pic.twitter.com/Zlimo7ztME— BREAKING THE SILENCE (@volodarorg) lipiec 23, 2014

Российский солдат (https://t.co/VvClxkCdvU) говорит что он "всю ночь обстреливал Украину". Фото, Распространяем pic.twitter.com/L25IJIc0IB— Ivan Sirko (@IvSirko) lipiec 23, 2014

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kło/tr / Źródło: PAP, inforesist.org