Kara za łamanie sankcji. Amerykanie przejęli północnokoreański statek

Świat

Aktualizacja:

USA przejęły duży północnokoreański statek handlowy Wise Honest, który transportował węgiel z Korei Północnej, co stanowi pogwałcenie sankcji gospodarczych nałożonych na Pjongjang - podało amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości.

Statek Wise Honest został zatrzymany w kwietniu 2018 roku w Indonezji, z załogą liczącą 24 osoby. Według ekspertów z ONZ zajmujących się monitorowaniem przestrzegania sankcji, na jego pokładzie znajdowało się wówczas 25,5 tysiąca ton węgla o wartości około trzech milionów dolarów.

Władze Indonezji poinformowały, że Wise Honest był zarejestrowany jednocześnie pod banderą Sierra Leone i Korei Północnej. Liczący ponad 17 tysięcy ton statek jest jednym z największych masowców należących do Pjongjangu.

USA przejęły statek handlowy Korei Północnej Wise HonestU.S. Justice Dept.

Statek skonfiskowany przez USA

W czwartek przedstawiciel amerykańskiego resortu sprawiedliwości przekazał, że jednostka została skonfiskowana przez USA i zbliża się obecnie do ich wód terytorialnych. - Ten łamiący sankcje statek jest obecnie wyłączony z użytkowania - powiedział w oświadczeniu John Demers z Departamentu Sprawiedliwości.

To pierwszy przypadek w historii, kiedy Stany Zjednoczone przejmują północnokoreański statek handlowy jako karę za złamanie przez Pjongjang oenzetowskich sankcji.

Departament Stanu poinformował w komunikacie, że statek był wykorzystywany przez firmę Korea Songi Shipping Company, która łamiąc amerykańskie przepisy, wypłacała pensje załodze oraz płaciła za serwisowanie statku w dolarach, przelewając te sumy przez amerykańskie banki.

"Płatności sięgające 750 tysięcy dolarów zostały przelane przez konta w amerykańskiej instytucji finansowej w związku z transportem węgla na pokładzie Wise Honest w marcu 2018 roku" - głosi oświadczenie resortu.

Trzy pakiety sankcji

W 2017 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła łącznie trzy pakiety sankcji wobec Korei Północnej. Objęły one: zakaz importu stali i węgla z KRLD oraz zakaz prowadzenia połowów przez statki północnokoreańskie na wodach międzynarodowych, zakaz importu tekstyliów oraz wprowadzenie ograniczeń w dostawach ropy naftowej dla Korei Północnej, ograniczenie docelowo o 75 procent dostaw ropy naftowej i produktów pochodnych do tego kraju oraz odesłanie zatrudnionych za granicą północnokoreańskich pracowników.

Nałożone dwa lata temu sankcje były karą za przeprowadzanie prób nuklearnych przez Pjongjang.

Autor: momo / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Justice Dept.