Prokurator Mueller nie stanie przed Kongresem

TVN24

Aktualizacja:

Specjalny prokurator Robert Mueller nie stawi się w przyszłym tygodniu w Kongresie - powiedział szef komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów Jerrold Nadler. Przesłuchanie Muellera było zaplanowane na środę.

Nadler powiedział w piątek, że ma nadzieję, iż jego komisja nie będzie musiała wzywać prokuratora specjalnego do stawienia się na przesłuchanie za pomocą wezwania pod rygorem odpowiedzialności karnej. Zastrzegł jednak, że jeśli będzie to konieczne, to komisja wystosuje takie wezwanie.

W niedzielę prezydent USA Donald Trump napisał na Twitterze, że Mueller nie powinien zeznawać przed komisją Kongresu, badającą domniemane związki jego sztabu wyborczego z Rosją oraz zarzuty o utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości.

Mueller przedłożył raport ze swego śledztwa prokuratorowi generalnemu Williamowi Barrowi. Zredagowaną wersję dokumentu opublikowano 18 kwietnia.

Teraz Kongres domaga się udostępnienia mu raportu oraz przesłuchania Muellera przez komisję Nadlera. Trump nie zgadza się na żadne z tych żądań.

Raport nie zarzuca prezydentowi popełnienia przestępstwa polegającego na utrudnianiu działań wymiaru sprawiedliwości. Zastrzega jednak, że nie jest możliwe jednoznaczne stwierdzenie, iż Trump tego nie robił.

Wcześniej stawienia się przed komisją Izby odmówił prokurator generalny, który odmówił też przekazania Kongresowi pełnej wersji raportu Muellera.

Autor: ft\mtom / Źródło: PAP