"Konserwatyści nie będą stać bezczynnie". Nowa inicjatywa polityczna Pence'a

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Z inicjatywy byłego wiceprezydenta Mike'a Pence'a w Stanach Zjednoczonych powstanie nowa grupa polityczna. Advancing American Freedom ma promować konserwatywne wartości i sprzeciwiać się agendzie administracji prezydenta Joe Bidena. Wśród członków są byli współpracownicy Donalda Trumpa.

Zgodnie ze swymi planami Advancing American Freedom skupiać się ma na trzech obszarach: gospodarce, polityce zagranicznej i "amerykańskiej wolnośNci". To ostatnie dotyczy głównie spraw światopoglądowych. Wśród członków jest m.in. była doradczyni Trumpa Kellyanne Conway oraz były szef Rady Doradców Ekonomicznych Białego Domu Larry Kudlow.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Advancing American Freedom planuje budować na sukcesie ostatnich czterech lat, promując tradycyjne konserwatywne wartości i skuteczną politykę administracji Trumpa" - przekazał w oświadczeniu były wiceprezydent Mike Pence. "Konserwatyści nie będą stać bezczynnie, gdy radykalna lewica i nowa administracja próbują destrukcyjną polityką grozić pozycji Ameryki jako największego kraju na świecie" – dodał.

Były wiceprezydent Mike Pence Shutterstock

Media: Pence umacnia pozycję na prawicy

W ocenie mediów w USA utworzenie przez Pence'a nowej grupy stanowi dowód na to, że polityk z Indiany chce pozostać kluczowym graczem po prawej stronie amerykańskiej sceny politycznej. Spekuluje się o jego prezydenckich ambicjach. Jeszcze w kwietniu Pence wygłosić ma przemówienie w Karolinie Południowej, pierwsze od oddania w styczniu drugiego najważniejszego urzędu w państwie.

Według doniesień "Washington Examiner" Advancing American Freedom ma poparcie Donalda Trumpa, a relacje między byłym gospodarzem Białego Domu a jego niedawnym zastępcą poprawiły się po konflikcie dotyczącym szturmu na Kapitol z 6 stycznia.

Donald TrumpShutterstock

Trump uważał w styczniu, że Pence miał możliwość podważenia w Kongresie wyników listopadowych wyborów prezydenckich i krytykował go, że tego nie uczynił. Po ataku sympatyków Trumpa na Kapitol ówczesny wiceprezydent został ewakuowany przez służby z sali obrad.

Pence w ostrych słowach krytykował później intruzów, którzy siłą wtargnęli na Kapitol, oceniając, że ich zachowanie "pozbawiło Amerykanów merytorycznej dyskusji w Kongresie na temat uczciwości wyborów w Stanach Zjednoczonych". Były wiceprezydent utrzymuje, że w ubiegłorocznych wyborach doszło do "poważnych nieprawidłowości w głosowaniu".

Trump faworytem bukmacherów

Faworytem bukmacherów do uzyskania wyborczej nominacji republikanów w 2024 roku pozostaje Trump. Wyżej od Pence'a notowana jest także Nikki Haley, w latach 2017-2018 ambasador USA przy ONZ, a wcześniej pierwsza kobieta, która została gubernatorem Karoliny Południowej.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości