Pluton egzekucyjny zamiast śmiertelnego zastrzyku. Stan przyjmuje nowe prawo

Autor:
asty,
am
Źródło:
PAP, USA Today
Więzienie Terre Haute, w którym wykonywane są egzekucje
Więzienie Terre Haute, w którym wykonywane są egzekucjeReuters Archiwum
wideo 2/2
Reuters Archiwum Więzienie Terre Haute, w którym wykonywane są egzekucje

Amerykański stan Idaho chce zezwolić na wykonywanie kary śmierci przez pluton egzekucyjny - informuje PAP. Stanowi legislatorzy przyjęli w poniedziałek większością głosów ustawę w tej sprawie. Rozstrzelanie będzie możliwe, gdy zabraknie substancji do śmiercionośnych zastrzyków.

Skąd pomysł na nowe prawo dotyczące egzekucji? USA Today podaje przykład więźnia od wielu lat przebywającego w celi śmierci, który na ten tydzień miał zaplanowaną egzekucję. Wcześniej wykonanie kary śmierci w stosunku do 66-latka, skazanego za morderstwo, przekładano już wielokrotnie z powodu niedoboru składników używanych do śmiertelnych zastrzyków. Agencje cytują senatora ze stanu Idaho Douga Ricksa, republikańskiego współwnioskodawcę projektu ustawy, który podkreślał, że szukanie substancji do śmiercionośnego zastrzyku może trwać "w nieskończoność". W tej sytuacji egzekucje przez rozstrzelanie uznał za "humanitarne".

ZOBACZ TEŻ: 17 lat temu trafił do celi śmierci, jego córka była dwulatką. Dziś nie może wziąć udziału w egzekucji, bo jest za młoda

Kara śmierci przez rozstrzelanie w Idaho

Teraz nowe prawo czeka na podpis republikańskiego gubernatora stanu. Jak pisze agencja, ustawę przyjęto większością głosów pozwalającą na przegłosowanie jego ewentualnego weta. Jeśli przepis zostanie zatwierdzony, pluton egzekucyjny będzie mógł być użyty, po tym jak w ciągu pięciu dni od sądowego nakazu wykonania wyroku nie będzie dostępny śmiertelny zastrzyk - informuje USA Today.

Media zwracają uwagę, że stan Idaho dopuszczał możliwość użycia plutonu egzekucyjnego do wykonania kary śmierci od 1982 roku. Usunięto jednak tą metodę egzekucji po tym jak amerykański Sąd Najwyższy uznał wyższość używanych częściej śmiertelnych zastrzyków. Jak pisze PAP, powołując się na Centrum Informacji o Karze Śmierci (DPIC) w Ameryce, tylko Missisipi, Utah, Oklahoma i Karolina Południowa mają obecnie prawo zezwalające na rozstrzelanie w przypadku, gdy inne metody egzekucji są niedostępne.

ZOBACZ TEŻ: Co skazani na śmierć mówią przed egzekucją? Wyjątkowy rejestr "ostatnich słów" straconych w stanie Teksas

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, am

Źródło: PAP, USA Today

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości