TVN24 | Świat

Biały Dom: pogłębimy związki z Tajwanem i zwiększymy obecność na zachodnim Pacyfiku

TVN24 | Świat

Autor:
asty//rzw
Źródło:
PAP
Amerykańskie okręty na zachodnim Pacyfiku. Wideo archiwalne
Reuters ArchiveAmerykańskie okręty na zachodnim Pacyfiku. Wideo archiwalne

Kurt Campbell, dyrektor Rady Bezpieczeństwa Narodowego do spraw Indo-Pacyfiku powiedział, że Stany Zjednoczone rozwijają negocjacje handlowe z Tajwanem i dostosują swoją obecność wojskową na zachodnim Pacyfiku do prowokacyjnych działań Chin. Zapowiedział dalsze operacje morskie w Cieśninie Tajwańskiej.

- Rozwijamy ambitne negocjacje handlowe, które ogłosimy w najbliższych dniach - powiedział w piątek dyrektor Rady Bezpieczeństwa Narodowego ds. Indo-Pacyfiku Kurt Campbell.

Podczas telefonicznego briefingu na temat reakcji USA na bezprecedensowe manewry wojskowe Chińskiej Republiki Ludowej wokół Tajwanu Campbell powiedział, że amerykańska "obecność, rozmieszczenie sił i ćwiczenia wojskowe uwzględnią bardziej prowokacyjne i destabilizujące zachowanie Chin".

USA wznowią operacje morskie w Cieśninie Tajwańskiej

- Będziemy kontynuować podejmowanie spokojnych i zdecydowanych kroków, by podtrzymać pokój i stabilność w obliczu trwających wysiłków Pekinu, by je podważyć, oraz będziemy wspierać Tajwan zgodnie z naszą długotrwałą polityką - dodał.

Tajwan oddziela od Chin jedynie Cieśnina Tajwańska

Prezydencki doradca zapowiedział też, że w nadchodzących tygodniach USA wznowią rutynowe operacje morskie w obronie swobody żeglugi na międzynarodowych wodach Cieśniny Tajwańskiej. Odmówił jednak podania szczegółów.

Odnosząc się do doniesień dziennika "Wall Street Journal" o trwających przygotowywaniach do spotkania przywódców Chin i USA w listopadzie, Campbell powiedział, że Xi Jinping i Joe Biden zgodzili się, by spotkać się twarzą w twarz, ale szczegóły wciąż są dopracowywane.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive

Pozostałe wiadomości