TVN24 | Świat

"Poważne i wciąż trwające" ataki hakerskie na sieć komputerową rządu federalnego

TVN24 | Świat

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Rząd Stanów Zjednoczonych potwierdził w środę, że hakerzy zaatakowali jego sieć komputerową. Ataki określono jako "poważne i wciąż trwające". Nie ustalono wciąż ich zakresu i źródeł.

"Sytuacja się rozwija i chociaż pracujemy, aby określić pełen zakres tej kampanii, wiemy już, że zaatakowano systemy komputerowe rządu federalnego" - głosi wspólne oświadczenie Federalnego Biura Śledczego (FBI), Agencji Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury oraz Biura Dyrektora Wywiadu Krajowego. W oświadczeniu podkreślono, że atak wykryto w ostatnich dniach, ale "jego źródło wciąż jest ustalane".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Wcześniej agencja Bloomberg informowała, że poszczególne agendy rządu federalnego prowadzą konsultacje w związku z cyberatakami. Według agencji, powołującej się na źródła poinformowane, hakerom nie udało się dotychczas dotrzeć do jakichkolwiek poufnych lub tajnych informacji.

Rosyjskie tropy i zaprzeczenie Kremla

W mediach amerykańskich pojawiły się spekulacje, że ataki są dziełem hakerów rosyjskich. Według agencji Reutera mieli oni zaatakować systemy komputerowe Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS), a także Departamentu Handlu.

Dziennik "Washington Post" twierdzi, że atakowane były też systemy komputerowe Departamentu Stanu i Pentagonu. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stanowczo odrzucił sugestie jakoby ataków dokonali Rosjanie.

Autor:asty

Źródło: PAP