Rząd USA: ponad 1800 dzieci połączono z rodzicami. Setki wciąż czekają


Ponad 1800 dzieci z rozbitych rodzin migrantów na granicy Stanów Zjednoczonych i Meksyku odnalazło swoich rodziców - poinformował rząd USA. W czwartek upłynął wyznaczony przez sąd termin na połączenie rodzin, rozdzielonych w wyniku migracyjnej polityki "zero tolerancji".

Rządowi prawnicy w USA poinformowali, że 1442 dzieci spotkało się ze swoimi rodzicami w ośrodku dla migrantów, a kolejnych 378 w innych częściach kraju, natomiast 711 dzieci nie odnalazło swoich rodzin. Według agencji Reutera w przypadku 400 dzieci nie było to możliwe, bowiem rodziców nie było już w Stanach Zjednoczonych - prawdopodobnie zostali deportowani do swoich krajów.

W czwartek minął termin wyznaczony amerykańskiej administracji przez sąd w San Diego na połączenie rodzin migrantów. Problem dotyczył blisko 2300 dzieci, które zostały oddzielone od rodziców starających się o azyl w USA. Sprawę do sądu w czerwcu oddała Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich.

Protesty zmusiły Trumpa do zmiany podejścia

Prowadzona przez Donalda Trumpa polityka "zero tolerancji" wobec nielegalnych imigrantów została obnażona ponad miesiąc temu. Według danych resortu bezpieczeństwa narodowego 2,3 tysiąca dzieci zostało oddzielonych od rodziców od 5 maja do 9 czerwca wśród migrantów, którzy starają się przez Meksyk dostać do USA. Większość dzieci pochodzi z Gwatemali, Salwadoru i Hondurasu.

Polityka oddzielania dzieci od rodziców zatrzymanych na granicy wywołała protesty na całym świecie. Ich skala zmusiła do zmiany stanowiska Trumpa, który podpisał rozporządzenie wykonawcze, na mocy którego dzieci nie będą już oddzielane od rodziców na amerykańskiej granicy.

Według zmodyfikowanych przepisów rodziny z dziećmi będą objęte procedurami imigracyjnymi przed innymi migrantami.

Autor: pk//now / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości