Exit poll: Zełenski wygrywa, Poroszenko uznaje swą porażkę. Pierwsze dane o frekwencji

TVN24

Aktualizacja:

Wołodymyr Zełenski zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich na Ukrainie, zdobywając ponad 70 procent głosów – wynika z ogłoszonych w niedzielę wieczorem sondaży exit poll. Na ogłoszenie oficjalnych rezultatów Centralna Komisja Wyborcza ma czas do 4 maja. Depeszę z gratulacjami skierował do Zełenskiego prezydent Andrzej Duda.

Showman telewizyjny Wołodymyr Zełenski zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich na Ukrainie, zdobywając 73,2 procent głosów – poinformowało w niedzielę konsorcjum ośrodków socjologicznych Narodowy Exit Poll na postawie sondaży przeprowadzonych przed lokalami wyborczymi.

Przeciwnik Zełenskiego, urzędujący prezydent Petro Poroszenko otrzymał według tego samego badania 25,3 procent poparcia. Są to dane, które konsorcjum zebrało do godziny 18 czasu lokalnego (17 w Polsce).

Exit polls wskazują na Zełenskiego

Podobne wyniki przyniosły dwa inne badania. Według sondażu przeprowadzonego wspólnie przez stacje telewizyjne 112 i NewOne na Zełenskiego głosowało 73,7 procent wyborców, a na Poroszenkę 26,3 procent. Sondaż telewizji 1+1 wykazał, że showmana poparło 72,7 procent głosujących, zaś obecnego prezydenta 27,3 procent.

Na ogłoszenie oficjalnych wyników wyborów prezydenckich Centralna Komisja Wyborcza ma czas do 4 maja.

Wstępne dane o frekwencji wyborczej

Frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie wyniosła 57,5 procent – ogłosiła w niedzielę wieczorem Centralna Komisja Wyborcza (CKW) w Kijowie.

CKW otrzymała na razie raporty o frekwencji z trzech spośród 199 krajowych okręgów wyborczych.

Okręgi te znajdują się na kontrolowanych przez władze Ukrainy obszarach obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie kraju.

Zełenski: obiecuję, że nigdy was nie zawiodę

41-letni Zełenski po ogłoszeniu wyników sondaży wygłosił bardzo krótkie przemówienie, w którym podziękował za wsparcie małżonce, rodzicom i swojej ekipie, oraz między innymi wolontariuszom i żołnierzom, "którzy bronią Ukrainy".

- Dokonaliśmy tego razem - oświadczył, obiecując, że jako prezydent nie zawiedzie oczekiwań. - Dziękuję wszystkim Ukraińcom, którzy mnie poparli. Dziękuję wszystkim Ukraińcom, którzy dokonali wyboru po raz drugi. Obiecuję, że nigdy was nie zawiodę – powiedział.

- Póki nie jestem jeszcze prezydentem, mogę to powiedzieć. Zwracam się do mieszkańców wszystkich państw byłego Związku Radzieckiego: popatrzcie na nas, wszystko jest możliwe – oświadczył.

Poroszenko: nie odchodzę z polityki

Petro Poroszenko zapowiedział, że zadzwoni do swojego oponenta z gratulacjami. - W przyszłym miesiącu odejdę ze stanowiska głowy państwa. Tak zdecydowała większość Ukraińców i ja przyjmuję tę decyzję – oświadczył prezydent Ukrainy po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów.

- Opuszczę swoje biuro, lecz nie odejdę z polityki. Bo nasza ekipa ma obronić zdobycze, które wywalczyliśmy: europejską i euroatlantycką strategię, te cele, które są teraz zagrożone – powiedział ustępujący szef państwa.

Poroszenko zwrócił także uwagę, że wybory prezydenckie w jego kraju były demokratyczne. - Były uczciwe, były transparentne i odbyły się zgodnie ze standardami demokratycznymi – powiedział.

Prezydent Duda: Polska gotowa do dalszej wszechstronnej pomocy Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda w rozmowie telefonicznej z Wołodymyrem Zełenskim pogratulował mu powierzenia przez naród ukraiński stanowiska prezydenta Ukrainy. Skierował do niego również depeszę gratulacyjną.

"Wybór ten jest wyrazem oczekiwania społeczeństwa ukraińskiego na znaczne przyspieszenie działań władz państwowych w reformowaniu sfery politycznej i gospodarczej kraju oraz na zapewnienie bezpieczeństwa i stabilizacji na Ukrainie" - napisał polski prezydent.

Wyraził przekonanie, że wybór Zełenskiego potwierdzi zakotwiczenie Ukrainy na szlaku ku wspólnocie euroatlantyckiej.

"Pragnę zapewnić Pana, że Polska jest gotowa do dalszej wszechstronnej pomocy Ukrainie w sferze bezpieczeństwa i reform państwowych. Może Pan liczyć na moje osobiste zaangażowanie w tej sprawie. Nasze państwa, zważając na łączące je relacje, powinny być przykładem partnerstwa w regionie, umacniania przyjaznych stosunków i kształtowania wzajemnej zgodności" - oświadczył prezydent RP.

Andrzej Duda zaprosił prezydenta elekta do złożenia wizyty w Polsce w najbliższym czasie.

OBWE pozytywnie ocenia II turę wyborów prezydenckich

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) pozytywnie ocenia przeprowadzoną w niedzielę drugą turę wyborów prezydenckich na Ukrainie - oświadczył w poniedziałek koordynator misji obserwacyjnej OBWE Giorgi Cereteli.

- Wybory prezydenckie na Ukrainie w 2019 roku umożliwiały swobodną rywalizację i zostały przeprowadzone z szacunkiem dla praw i swobód obywatelskich - powiedział na konferencji prasowej w Kijowie.

Cereteli podkreślił jednak, że obserwatorzy odnotowali wykorzystywanie podczas wyborów tak zwanych zasobów administracyjnych, co oznacza posługiwanie się strukturami władzy na korzyść kandydatów, oraz zauważyli, że niektóre media prezentowały kandydatów w sposób stronniczy.

Koordynator OBWE zaznaczył też, że debata przedwyborcza między dwoma kandydatami "pozwoliła jedynie na ograniczone zapoznanie się z ich programami".

Autor: asty//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: