Ukraina wybrała Zełenskiego

21 kwietnia 2019
Zełenski zwycięzcą drugiej tury wyborów prezydenckichPAP/EPA/STEPAN FRANKO

W niedzielę 21 kwietnia na Ukrainie odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Dwa dni później Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy zakończyła liczenie głosów z elektronicznych protokołów. Zwycięzca, showman Wołodymyr Zełenski, otrzymał 73,22 procent poparcia. Jest to najwyższy wynik w historii wyborów prezydenta Ukrainy.

Na konkurenta Zełenskiego, urzędującego szefa państwa Petra Poroszenkę zagłosowało 24,45 procent wyborców.

Frekwencja w drugiej turze wyborów wyniosła 61,37 procent. Do głosowania uprawnionych było ponad 29,6 mln osób. W drugie turze wyborów głos oddało ponad 18,4 mln obywateli. Zgodnie z danymi Państwowej Służby Statystyki Ukrainy w państwie tym, według stanu na 1 stycznia 2018 r., mieszka ponad 42 mln ludzi; liczba ta nie obejmuje mieszkańców zaanektowanego przez Rosję Krymu i Sewastopola, który traktowany jest w ukraińskim prawie jako odrębna jednostka administracyjn

Międzynarodowi obserwatorzy ocenili wybory na Ukrainie

Wybory na Ukrainie były spokojne, a kampania wyborcza została przeprowadzona w sposób, który umożliwiał rywalizację – oświadczył w Kijowie specjalny koordynator misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Ilkka Kanerva. Decydujące zwycięstwo odniosła w nich prezydencka partia Sługa Narodu.

Szczerski: oczekujemy dobrych rozmów o wspólnych polsko-ukraińskich tematach

Oczekujemy, że te sprawy, które są ważne w relacjach polsko-ukraińskich, będą ważną częścią agendy politycznej nowego rządu (w Kijowie) - oświadczył szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski. Partia ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego odniosła decydujące zwycięstwo w niedzielnych wyborach parlamentarnych.

Kandydaci Saakaszwilego niedopuszczeni do wyborów. "Najpierw bank, teraz Poroszenko"

Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy odmówiła rejestracji kandydatów partii Ruch Nowych Sił byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego w przedterminowych wyborach parlamentarnych, które mają odbyć się 21 lipca. Wybory rozpisał nowy prezydent Wołodymyr Zełenski. Dekret w tej sprawie wydał dzień po swoim zaprzysiężeniu, 21 maja.

Sąd: rozwiązanie przez Zełenskiego parlamentu zgodne z konstytucją

Sąd Konstytucyjny Ukrainy uznał zarządzone przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego rozwiązanie parlamentu, Rady Najwyższej, za zgodne z konstytucją - poinformowała w czwartek agencja Ukrinform. 12 z 17 sędziów Sądu Konstytucyjnego uznało, że prezydencki dekret nie narusza ukraińskiej ustawy zasadniczej, pięciu było odmiennego zdania.

Partia nowego prezydenta faworytem sondaży na Ukrainie

Gdyby wybory do ukraińskiej Rady Najwyższej odbyły się w najbliższą niedzielę, do parlamentu weszłyby cztery partie. Największym poparciem cieszy się ugrupowanie urzędującego od 20 maja prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Zełenski spotkał się z rodzinami ukraińskich jeńców

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w czwartek z aktywistami oraz rodzinami ukraińskich jeńców i przetrzymywanych przez Rosję więźniów politycznych. Omawiane były przyszłe działania rządu Ukrainy na rzecz uwolnienia uwięzionych.

Ekipa Zełenskiego nie wyklucza referendum w sprawie pokoju z Rosją. Jest reakcja Kremla

Powinniśmy poszukiwać kompromisu w negocjacjach z Rosją - powiedział we wtorek Andrij Bohdan, szef administracji nowego ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Wspomniał, że niewykluczone jest przeprowadzenie na Ukrainie referendum "na temat porozumienia pokojowego z Rosją" w związku z konfliktem w Donbasie. Komentując to, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że Rosja "nie jest w konflikcie zbrojnym" z Ukrainą.