Ukraina "zastrzega sobie możliwość zastosowania prawa do samoobrony"

TVN24

Ukraina nie wyklucza, że incydent w Cieśninie Kerczeńskiej to wstęp do kolejnych ataków RosjanMSW Ukrainy
wideo 2/20

Ukraina będzie szukała sposobów pokojowego rozwiązania sytuacji na Morzu Azowskim, ale zastrzega sobie prawo do samoobrony - oświadczył w poniedziałek szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin. Powiedział, że nie wyklucza dalszych aktów agresji ze strony Rosji na lądzie i morzu.

Nazajutrz po użyciu przez Rosję siły w Cieśninie Kerczeńskiej Klimkin powiedział dziennikarzom, że nie wyklucza, iż Rosja próbuje przeprowadzić scenariusz "gruziński".

Ukraina "zastrzega sobie możliwość zastosowania prawa do samoobrony"

- Chcę podkreślić jedną bardzo ważną tezę. Zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych Ukraina będzie szukać sposobów pokojowego rozwiązania sporu (...), ale, oczywiście, zastrzega sobie możliwość zastosowania prawa do samoobrony - powiedział na wspólnej konferencji prasowej w Kijowie z przedstawicielem marynarki wojennej.

Minister powiedział, że swoimi działaniami w Cieśninie Kerczeńskiej Rosja uzurpowała sobie suwerenne prawa Ukrainy, gwarantowane konwencją ONZ. - Działania Federacji Rosyjskiej zarówno w Cieśninie Kerczeńskiej, jak i na Morzu Czarnym są użyciem siły na terytorium Ukrainy. To, co wydarzyło się wczoraj (w niedzielę - red.), jest poza strefą 12 mil - tak więc Rosja naruszyła wszystkie podstawowe normy prawa międzynarodowego wynikające z Karty Narodów Zjednoczonych - powiedział Klimkin.

- W istocie działania Federacji Rosyjskiej są uzurpowaniem suwerennych praw Ukrainy, zagwarantowanych w art. 2 Konwencji ONZ. I wszelkie powoływania się i manipulacje Rosji na rzekome naruszenia granicy państwowej są z zasady nieprawomocne - dodał szef ukraińskiej dyplomacji.

W niedzielę dwa ukraińskie kutry oraz holownik, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane, a następnie przejęte przez rosyjskie siły specjalne. Ukraina uznała te działania za akt agresji.

W poniedziałek po południu Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy ma zając się dekretem o wprowadzeniu stanu wojennego. Dekret w tej sprawie po południu podpisał prezydent Petro Poroszenko.

Autor: adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: