Ukraina żąda wyjaśnień ws. rosyjskich manewrów. Daje 48 godzin


Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy dało władzom Rosji 48 godzin na udzielenie wyjaśnień w sprawie wojsk tego kraju, które prowadzą manewry przy ukraińskiej granicy. Oceniono, że działania Moskwy są próbą wywierania wpływu na politykę wewnętrzną Ukrainy.

Termin wyznaczony przez Kijów upływa w sobotę o godz. 15 czasu polskiego.

„Mamy prawo twierdzić, że demonstrując swą siłę militarną na granicach z Ukrainą Moskwa stara się wpłynąć na legalne działania władz ukraińskich skierowane na walkę z uzbrojonymi ugrupowaniami bandyckimi, które we wschodnich obwodach Ukrainy prowadzą działania terrorystyczne” – głosi wydane w czwartek wieczorem oświadczenie ukraińskiej dyplomacji.

Rosja "gotowa bronić terrorystów"

„Wywołuje zdziwienie fakt, że Federacja Rosyjska, która sama cierpi z powodu zagrożenia terrorystycznego, nie tylko przekształciła się dziś w eksportera terroryzmu, ale gotowa jest bronić terrorystów na terytorium Ukrainy nawet z użyciem własnych sił zbrojnych” – podkreślono.

MSZ Ukrainy ocenia, że manewry wojsk rosyjskich wywołują zaniepokojenie „w szczególności w świetle niedawnych oświadczeń ministra spraw zagranicznych FR (Siergieja Ławrowa), które zawierają niedwuznaczne sugestie dotyczące możliwości wprowadzenia rosyjskich wojsk na Ukrainę”.

Domagając się wyjaśnień w sprawie ćwiczeń armii rosyjskiej MSZ Ukrainy powołało się na Dokument Wiedeński o środkach budowy zaufania i bezpieczeństwa z 1999 roku. Ukraińska dyplomacja oczekuje, że zgodnie z nim strona rosyjska w ciągu 48 godzin odpowie, w jakim celu i gdzie prowadzone są manewry, kiedy się one zakończą oraz ilu żołnierzy i jednostek wojskowych w nich uczestniczy.

Rosja ogłasza manewry

Rosja ogłosiła manewry przy granicy z Ukrainą w czwartek, gdy w ramach operacji antyterrorystycznej przeciwko prorosyjskim bojownikom na wschodzie tego kraju siły ukraińskiego MSW przy wsparciu wojska próbowały odzyskać kontrolę nad opanowanym przez separatystów Słowiańskiem.

Podczas akcji zginęło pięciu separatystów. Siły ukraińskie zajęły barykady, ustawione przez buntowników na drogach dojazdowych do miasta, jednak następnie wycofały się na wcześniejsze pozycje.

Autor: pk/kka / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości