Świat

"Spotkanie w formacie normandzkim po wycofaniu wojsk z trzech odcinków"

Świat

Wikimedia (CC BY SA 2.0) / FLAPrezydent Wołodymyr Zełenski na spotkaniu z żołnierzami

Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że spotkanie przywódców państw formatu normandzkiego będzie możliwe dopiero po wycofaniu ludzi i sprzętu z trzech odcinków frontu w konflikcie z prorosyjskimi separatystami w Donbasie.

Format normandzki rozmów na temat Donbasu to negocjacje przedstawicieli czterech państw, tzw. czwórki normandzkiej: Francji, Niemiec, Ukrainy oraz Rosji. Po raz pierwszy rozmowy w tym gronie, na szczeblu szefów państw, odbyły się latem 2014 roku, gdy przywódcy brali udział w obchodach 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

"Mówimy, że Moskwa wysuwa warunki (dla spotkania czwórki normandzkiej - red.) i wiele mediów mówi o różnych warunkach" - powiedział w opublikowanym w środę wywiadzie dla gazety "Siegodnia".

"Ustaliliśmy, że będziemy mieli spotkanie (przywódców - red.), gdy uzgodnimy tekst tak zwanej formuły Steinmeiera i wycofamy siły i uzbrojenie na trzech odcinkach" – dodał prezydent Ukrainy.

"Kolejnym krokiem spotkanie w formacie normandzkim"

Prezydent przypomniał, że siły konfliktu zostały rozgraniczone w rejonie Stanicy Ługańskiej, a obecnie trwają przygotowania do rozgraniczenia w miejscowościach Petriwske i Zołote.

"Rozgraniczenie jednak nie odbywa się w związku z łamaniem ustaleń o ciszy (na froncie). Ale sądzę, że koniecznie do tego dojdzie i kolejnym krokiem będzie spotkanie w formacie normandzkim. Innych informacji na ten temat nie posiadam" - poinformował Wołodymyr Zełenski.

Jako warunek szczytu normandzkiego Rosja stawiała w ostatnim czasie podpisanie przez Ukrainę tzw. formuły Steinmeiera zakładającej przyznanie kontrolowanemu przez separatystów Donbasowi specjalnego statusu. Przedstawiciele Ukrainy dokument podpisali.

Jeśli do szczytu dojdzie, będzie to pierwsze spotkanie tego formatu na najwyższym szczeblu od trzech lat i jednocześnie pierwsze osobiste spotkanie prezydenta Rosji Władimira Putina z nowym prezydentem Ukrainy. Zełenski objął najwyższe stanowisko w państwie w maju.

Konflikt w Donbasie trwa od kwietnia 2014 rokuAdam Ziemienowicz / PAP

Autor: asty/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 2.0) / FLA

Tagi:
Raporty: