Świat

Ukraina prosi o pomoc w ochronie obiektów jądrowych

Świat

PAP/EPAElektrownia atomowa w Chmielnickim

Rada Najwyższa Ukrainy zaapelowała do państw gwarantujących jej bezpieczeństwo w ramach Memorandum Budapeszteńskiego oraz do organizacji międzynarodowych o pomoc w ochronie obiektów jądrowych, a także o wysłanie na Ukrainę międzynarodowych obserwatorów.

- W związku z działaniami wojennymi Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie Rada Najwyższa zwraca się do państw stron Memorandum Budapeszteńskiego oraz organizacji międzynarodowych z apelem o zwrócenie się do swoich rządów w celu zapewnienia niezbędnej pomocy w ochronie obiektów jądrowych na Ukrainie - napisano w projekcie postanowienia.

Ponieważ posiedzenie Rady odbywało się przy drzwiach zamkniętych, nie wiadomo, czy do tekstu wprowadzono jakieś poprawki przed uchwaleniem.

Memorandum Budapeszteńskie

W 1994 roku Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Rosja podpisały Memorandum Budapeszteńskie, w którym wspólnie zobowiązały się m.in. do respektowania suwerenności i granic Ukrainy i do powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko integralności terytorialnej i niepodległości politycznej tego państwa. Memorandum zostało podpisane w odpowiedzi na przekazanie przez Ukrainę strategicznej broni nuklearnej.

Jednocześnie Rada Najwyższa wezwała do skierowania na Ukrainę specjalnych misji obserwacyjnych w celu zaznajomienia się z rzeczywistą sytuacją na Ukrainie.

Parlament obradował w niedzielę na nadzwyczajnym posiedzeniu związanym z sytuacją na Krymie.

Rosyjskie Siły Zbrojne na terytorium Ukrainy

Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji, zezwoliła dzień wcześniej na użycie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. Zwrócił się o to prezydent Władimir Putin, uzasadniając to m.in. „zagrożeniem życia obywateli Federacji Rosyjskiej, naszych rodaków, składu osobowego kontyngentu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, stacjonującego zgodnie z międzynarodowym układem na terytorium Ukrainy".

W niedzielę pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy, Ołeksandr Turczynow, wydał dekret wprowadzający w życie decyzję o postawieniu sił zbrojnych Ukrainy w stan gotowości bojowej.

Autor: jl//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Tagi:
Raporty: