Exit poll: Sługa Narodu wygrywa wybory na Ukrainie. Zełenski ma pomysł na koalicjanta

TVN24

Aktualizacja:

Partia Sługa Narodu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego zwyciężyła w przedterminowych wyborach parlamentarnych - wynika z pierwszych rezultatów badań exit poll. Po ogłoszeniu sondażowych wyników Zełenski zaprosił na rozmowy koalicyjne partię Głos.

Według wyników exit poll nowo powstałe ugrupowanie prezydenta Zełenskiego uzyskało 43,9 procent poparcia.

Drugie miejsce zajęła prorosyjska Opozycyjna Platforma – Za Życie, na którą głosowało 11,5 procent wyborców.

Na trzecim miejscu znalazła się Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki z poparciem 8,9 procent. Czwarte zajęła Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko z wynikiem 7,6 procent, a piąte przypadło partii Głos muzyka rockowego Swiatosława Wakarczuka, na którą głosowało 6,3 procent wyborców.

Pozostałe ugrupowania, które uczestniczył w wyborach, nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego.

Dwa inne exit poll, przeprowadzone przez stacje telewizyjne 112 Ukraina i News One oraz pracownię Socis i organizację pozarządową Komitet Wyborców Ukrainy, przyniosły podobne rezultaty. Dane z sondaży przeprowadzanych przed lokalami wyborczymi pochodzą z godziny 18 (17 w Polsce). Na podstawie tych badań Sługa Narodu może mieć w nowym parlamencie 125 mandatów. Opozycyjna Platforma – Za Życie może liczyć na 35 miejsc, Europejska Solidarność - na 25, Batkiwszczyna - 23, a Głos - 18. Wyniki sondażowe dotyczą jedynie połowy Rady Najwyższej Ukrainy. W niedzielnych wyborach Ukraińcy wyłaniali 225 deputowanych z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a 199 - w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa).

Lokale wyborcze otwarto o godzinie 8 czasu lokalnego (godz. 7 w Polsce). Głosowanie zakończyło się o godzinie 20 (godz. 19 czasu polskiego).

Kto jest kim w wyborach do Rady Najwyższej? CZYTAJ WIĘCEJ >

Zełenski proponuje koalicję

Po ogłoszeniu sondażowych wyników Zełenski zaprosił na rozmowy koalicyjne partię Głos. - Występowaliśmy z propozycjami dla pana Wakarczuka jeszcze na początku mojej kampanii prezydenckiej. Nie możemy więcej nalegać. Mamy wyższe notowania od Głosu, jednak zapraszamy pana Wakarczuka na rozmowy - oświadczył Zełenski na konferencji prasowej w sztabie wyborczym Sługi Narodu.

Prezydent podziękował wyborcom za to, że uwierzyli jego ugrupowaniu. - Ten wynik jest oznaką ogromnego zaufania, ale i wielką odpowiedzialnością. Nie zawiedziemy Ukraińców - zapewnił.

- Nasze główne priorytety są takie jak każdego Ukraińca. Jest to zakończenie wojny, uwolnienie naszych jeńców i zwycięstwo nad korupcją - oświadczył Zełenski.

Bez głosowania na Krymie i w Donbasie

Tak samo jak w poprzednich, również przedterminowych, wyborach do Rady Najwyższej z 2014 roku głosowanie nie odbywało się na zajętym przez Rosję w 2014 roku Krymie i w Donbasie na wschodzie kraju, gdzie od tamtej pory trwa konflikt z separatystami wspieranymi przez wojska rosyjskie. Mieszkańcy Krymu oraz kontrolowanych przez separatystów terytoriów obwodu donieckiego i ługańskiego mogli jednak oddać głos na terenach znajdujących się pod kontrolą legalnych władz Ukrainy.

Partia Zełenskiego prowadzi w sondażach

W parlamencie Ukrainy powinno zasiadać 450 deputowanych. Ze względu na brak możliwości zorganizowania wyborów na Krymie i w Donbasie będzie ich jednak 424. Z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna) zostanie wybranych 225, a w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa) - 199. W okręgach jednomandatowych zarejestrowanych zostało 3220 kandydatów. Na podanie oficjalnych wyników wyborów Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie ma czas do 5 sierpnia.

Autor: ft, akr/tr,kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: