Ukraina wybrała parlament

17 lipca 2019
Stringer/SPUTNIK Russia/East NewsWołodymyr Zełenski

Partia Sługa Narodu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego zwyciężyła w przedterminowych wyborach parlamentarnych 21 lipca 2019 roku - wynika z pierwszych rezultatów badań exit poll. Po ogłoszeniu sondażowych wyników Zełenski zaprosił na rozmowy koalicyjne partię Głos.

Według wyników exit poll nowo powstałe ugrupowanie prezydenta Zełenskiego uzyskało 43,9 procent poparcia.

Drugie miejsce zajęła prorosyjska Opozycyjna Platforma – Za Życie, na którą głosowało 11,5 procent wyborców.

Na trzecim miejscu znalazła się Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki z poparciem 8,9 procent. Czwarte zajęła Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko z wynikiem 7,6 procent, a piąte przypadło partii Głos muzyka rockowego Swiatosława Wakarczuka, na którą głosowało 6,3 procent wyborców.

Pozostałe ugrupowania, które uczestniczył w wyborach, nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego.

Dwa inne exit poll, przeprowadzone przez stacje telewizyjne 112 Ukraina i News One oraz pracownię Socis i organizację pozarządową Komitet Wyborców Ukrainy, przyniosły podobne rezultaty. Dane z sondaży przeprowadzanych przed lokalami wyborczymi pochodzą z godziny 18 (17 w Polsce). Na podstawie tych badań Sługa Narodu może mieć w nowym parlamencie 125 mandatów. Opozycyjna Platforma – Za Życie może liczyć na 35 miejsc, Europejska Solidarność - na 25, Batkiwszczyna - 23, a Głos - 18.

Wyniki sondażowe dotyczą jedynie połowy Rady Najwyższej Ukrainy. W niedzielnych wyborach Ukraińcy wyłaniali 225 deputowanych z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a 199 - w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa).

Kto jest kim w wyborach do Rady Najwyższej? CZYTAJ WIĘCEJ >

Bez głosowania na Krymie i w Donbasie

Tak samo jak w poprzednich, również przedterminowych, wyborach do Rady Najwyższej z 2014 roku głosowanie nie odbywało się na zajętym przez Rosję w 2014 roku Krymie i w Donbasie na wschodzie kraju, gdzie od tamtej pory trwa konflikt z separatystami wspieranymi przez wojska rosyjskie. Mieszkańcy Krymu oraz kontrolowanych przez separatystów terytoriów obwodu donieckiego i ługańskiego mogli jednak oddać głos na terenach znajdujących się pod kontrolą legalnych władz Ukrainy.

Źródło zdjęcia głównego: Stringer/SPUTNIK Russia/East News

Macie wszelkie szanse trafić do podręczników jako parlament, który dokonał niemożliwego - zwrócił się do deputowanych Rady Najwyższej ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Postawił przed deputowanymi szereg zadań, w tym zakończenie wojny w Donbasie i odzyskanie Krymu. Nowy parlament Ukrainy, powołany po lipcowych przyspieszonych wyborach, odbył w czwartek inauguracyjne posiedzenie.

Przygotowujemy poważne zmiany i poważne propozycje dla uregulowania sporów historycznych - powiedział doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mykyta Poturajew, odnosząc się do kwestii stosunków polsko-ukraińskich. - Przed zaplanowaną na 1 września wizytą prezydenta Ukrainy w Polsce jego ekipa przygotowuje silne inicjatywy na rzecz poprawy stosunków między Kijowem i Warszawą - zapewnił Poturajew.

Prezydent USA Donald Trump pogratulował prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu demokratycznych wyborów parlamentarnych, które odbyły się w niedzielę. Trump i Zełenski rozmawiali telefonicznie w czwartek wieczorem.

Kandydat Darth Vader walczył o mandat deputowanego ukraińskiego parlamentu z okręgu wyborczego w Odessie. Przegrał wyścig z rywalem z prezydenckiej partii Sługa Narodu.

Sługa Narodu prowadzi w głosowaniu na listy partyjne i zwycięża w okręgach jednomandatowych - podała agencja Interfax-Ukraina. Partia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego może utworzyć pierwszą w historii tego kraju jednopartyjną większość parlamentarną.

Partia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Sługa Narodu zwyciężyła w niedzielnych przedterminowych wyborach do parlamentu - wynika z badań exit poll. By rządzić, będzie musiała jednak stworzyć koalicję. "Sztab Zełenskiego tanio skóry nie sprzeda, czyli będzie negocjował z innymi deputowanymi z okręgów jednomandatowych, aby samodzielnie utworzyć rząd" - ocenia Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

W przedterminowych wyborach parlamentarnych na Ukrainie startują 22 partie. Szanse na pokonanie 5-procentowego progu wyborczego - według sondaży - ma pięć ugrupowań. Kim są ich przywódcy, jaki jest ich program i jak zamierzają układać relacje z Rosją?

Trójstronna grupa kontaktowa do spraw konfliktu na wschodzie Ukrainy uzgodniła wymianę 277 osób, więzionych przez władze w Kijowie oraz separatystów prorosyjskich w Donbasie - oświadczył ukraiński dyplomata Roman Bezsmertny. W czwartek prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się w Petersburgu z prorosyjskim politykiem ukraińskim Wiktorem Medwedczukiem.

Do Rady Najwyższej ma szansę wejść pięć partii – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Centrum im. Ołeksandra Razumkowa. Wybory do ukraińskiego parlamentu odbędą się w najbliższą niedzielę.

Siedziba stacji telewizyjnej 112 Ukraina w Kijowie w nocy z piątku na sobotę została ostrzelana z granatnika. Nikomu nic się nie stało - poinformowała policja. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wszczęła dochodzenie w sprawie "aktu terroru".

Prezydenci Rosji i Ukrainy, Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski rozmawiali telefonicznie - poinformował Kreml. Wśród tematów były kwestie uregulowania konfliktu w Donbasie i działań na rzecz zwolnienia osób przetrzymywanych przez strony konfliktu.

Jeden ukraiński żołnierz zginął a jeden został ranny w wyniku ostrzału kolumny samochodów, w której podróżował w środę szef administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Urzędnik nie ucierpiał – poinformowało biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.