TVN24 | Świat

"Druga faza wojny" na Ukrainie. Zełenski: Rosjanie rozpoczęli bitwę o Donbas

TVN24 | Świat

Autor:
akw,
ads/kg
Źródło:
Reuters, PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rosyjskie wojska "zaczęły bitwę o Donbas", a szef biura prezydenta Andrij Jermak nazwał ten ruch "rozpoczęciem drugiej fazy wojny". Wcześniej sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych przekazał, że zaobserwował oznaki, że Rosja rozpoczyna oczekiwaną nową ofensywę na wschodzie kraju.

W nagraniu wideo opublikowanym w poniedziałek wieczorem prezydent Zełenski poinformował, że rosyjskie wojska "zaczęły bitwę o Donbas, do której długo się przygotowywały".

O rozpoczęciu "drugiej fazy wojny" mówił też szef biura prezydenta Andrij Jermak. "Miejcie wiarę w naszą armię, jest naprawdę bardzo silna" - napisał na Telegramie i zapewnił, że ukraińskie siły będą w stanie odeprzeć ofensywę.

Rosjanie atakują na wschodzie Ukrainy

O zwiększonej intensywności ataków w rejonie Charkowa i Doniecka informował wcześniej sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow.

Ukraińskie dowództwo przekazało również, że główne siły wojskowe Rosji koncentrują się na przejęciu całkowitej kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim. Zapewniono, że siły ukraińskie w tych regionach są w stanie przetrzymać nowy atak sił rosyjskich. "Dużo bardziej niebezpieczne jest zagrożenie miast przez rakiety dalekiego zasięgu" - przekazano.

Rozpoczęła się rosyjska ofensywa na wschodzie Ukrainy
Rozpoczęła się rosyjska ofensywa na wschodzie UkrainyTVN24

Sztab poinformował, że w celu wzmocnienia działań ofensywnych Rosjanie formują dodatkowe pododdziały na terenie obwodu rostowskiego na południu Rosji i na Krymie.

"Planują ich wykorzystanie do wsparcia działań bojowych sił głównych w drugim rzucie, ochrony budynków administracyjnych i ważnej infrastruktury na okupowanych terytoriach. Według dostępnych informacji szacowany termin zakończenia formowania (tych jednostek) to 24 kwietnia br." - dodał sztab.

Podkreślono także, że Rosjanie "w dalszym ciągu cynicznie naruszają zasady międzynarodowego prawa humanitarnego, blokują inicjatywy ewakuacji cywilów z okupowanych miast i odmawiają porozumienia w sprawie korytarzy humanitarnych".

Przypomniano też, że ciężkie bitwy toczą się w Mariupolu we wschodniej części kraju, gdzie Rosja przypuściła szturm na port morski. W niedzielę obrońcy miasta odrzucili ultimatum wystosowane przez Rosjan: poddanie się w zamian za darowanie życia.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę. 54. dzień inwazji

Autor:akw, ads/kg

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości