Świat

Uchwała Sejmu na czołówkach ukraińskich mediów. Piszą o "Wołyńskiej Tragedii"

Świat

Korespondent Polskiego Radia Piotr Pogorzelski o komentarzach mediów na Ukrainie
tvn24Sejmowa uchwała trafiła na czołówki ukraińskich mediów

Polski Sejm przyjął "miękkie" sformułowanie w uchwale dotyczącej "Wołyńskiej Tragedii" - donoszą ukraińskie media. Agencje prasowe, a za nimi portale informacyjne, podkreślają, że w uchwale nie pojawiło się słowo "ludobójstwo". Informacja o przyjęciu uchwały niemal natychmiast trafiła na pierwsze miejsca ukraińskich mediów.

"Polski Sejm odmówił nazwania Wołyńskiej Tragedii - krwawego polsko-ukraińskiego konfliktu - +ludobójstwem+ Polaków" - donosi agencja UNIAN. I podkreśla już w tytule, że Sejm zdecydował się na "miękkie" sformułowanie dla określenia "Wołyńskiej Tragedii".

Korespondent agencji z Warszawy podaje dokładne wyniki głosowania i zwraca uwagę, że "Sejm Polski także nie poparł poprawki, którą część posłów chciała ustanowić 11 lipca Dniem pamięci ofiar Wołyńskiej Tragedii, męczeństwa kresowian". UNIAN przytacza też słowa szefa MSZ: "Przed głosowaniem wystąpił minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski, który wezwał posłów, żeby +nie zaostrzać+ stanowiska ws. Wołyńskiej Tragedii, przypominając, że 5 lat temu polski parlament nazwał już te wydarzenia +czystką etniczną+.

UNIAN: Sejm Polski odmówił nazwania Wołyńskiej Tragedii ludobójstwem"Unian.net

Niemal dokładnie treść depeszy UNIAN kopiuje portal "Ukrainska Prawda". Natomiast portal Glavred dodaje do tego, że podobne do dzisiejszego przesłanie Sikorski wygłosił już 11 lipca - prosząc posłów Sejmu o nie przeszkadzanie eurointegracji Ukrainy. "Oprócz tego, wcześniej prezydent Polski nazwał Wołyńską Tragedię +zbrodnią z cechami ludobójstwa+" - pisze Glavred.

Informacja numer jeden na portalu Ukrainska Prawdapravda.com.ua
Doniesienia z Warszawy na czołówce portalu GlavredGlavred

Ukraiński punkt widzenia

Inna agencja prasowa, Interfax-Ukraina, depeszę o głosowaniach w Warszawie tytułuje: Polski Sejm nie poparł ostrego sformułowania "ludobójstwo" dla oceny Wołyńskiej Tragedii.

Po krótkiej informacji o szczegółowych wynikach głosowań, Interfax-Ukraina przypomina, że "Senat Polski w końcu czerwca br. przyjął uchwałę +W 70. rocznicę Wołyńskiej zbrodni+, w którym te wydarzenia nazwano +czystką etniczną o znamionach ludobójstwa+ i przypomina się, że ofiarą antypolskiej akcji UPA padło ok. 100 tys. Polaków".

Jak pisze Interfax-Ukraina, uchwała Senatu wywołała ostrą krytykę ze strony ukraińskich nacjonalistów, którzy przypomnieli o "tysiącach Ukraińców zabitych przez AK".

Interfax-Ukraina dodaje też własny background historyczny:

"Wydarzenia, które miały miejsce 11-12 lipca 1943 r., wywołują wśród historyków wiele pytań - ten okres nazywają kulminacją tragedii, kiedy, według różnych danych, oddziały UPA zaatakowały od 60 do 100 polskich miejscowości. Ukraińscy badacze zauważają, że Wołyńska Tragedia była następstwem wojny Armii Krajowej z UPA, w której uczestniczyła także ludność cywilna. Przy czym strona polska także uciekała się do represji przeciwko cywilnej ludności ukraińskiej - liczbę ofiar ze strony ukraińskiej ocenia się na 10-20 tys. osób".

Ukraińska agencja nie podaje jednak liczby ofiar po stronie polskiej. A tych - według ostrożnych szacunków - było ok. 100 tys.

Interfax-Ukraina: Polski Sejm nie poparła ostrego sformułowania "ludobójstwo"Interfax-Ukraina
Rekonstrukcja rzezi wołyńskiej
Rekonstrukcja rzezi wołyńskiejtvn24
wideo 2/20

Autor: //gak / Źródło: UNIAN, Interfax-Ukraina, pravda.com.ua, glavred.info

Raporty: