Świat

Węgrzy zatrzymują na granicy, Austriacy chcą przepuścić do Niemiec

Świat


Około 3700 imigrantów przedostało się w czwartek z Węgier do Austrii - poinformował rzecznik austriackiej policji. Ponieważ większość tych ludzi stara się dotrzeć przez Austrię do Niemiec, władze austriackie starają się zorganizować im transport. Z kolei na Węgrzech inna grupa ponad 3 tys. imigrantów została zatrzymana przez policję.

Od weekendu przez granicę węgiersko-austriacką przeszły tysiące ludzi, w tym wielu uchodźców z Syrii. Według rzecznika policji najnowsza fala migrantów ruszyła w nocy ze środy na czwartek. Strona austriacka jest przekonana, że w ciągu dnia napłynie ich znacznie więcej.

Tymczasem policja węgierska poinformowała w czwartek rano, że poprzedniego dnia zatrzymała 3321 migrantów, co stanowi w tym roku rekord. W ubiegły czwartek liczba zatrzymanych imigrantów wyniosła 3313. Łącznie w tym miesiącu na Węgry dotarło z Serbii prawie 22 tys. uchodźców i imigrantów, zmierzających do Europy Zachodniej.

Zakazy, płoty, armia

W ubiegłym tygodniu parlament Węgier przyjął nowelizację ustawy o prawie do azylu, która przewiduje do trzech lat więzienia dla osób nielegalnie przekraczających granicę oraz do pięciu, jeśli osoba pokonująca granicę będzie uzbrojona lub zniszczy ogrodzenie. Przepisy te powinny wejść w życie 15 września. We wtorek Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) skrytykował je, ostrzegając, że mogą "doprowadzić do chaosu".

Armia węgierska rozpoczęła ćwiczenia, których celem jest przygotowanie żołnierzy do ewentualnego wsparcia policji w ochronie granic państwa po wejściu w życie surowszych przepisów dotyczących migrantów.

Władze węgierskie podały, że od początku roku granicę węgiersko-serbską przekroczyło nielegalnie ponad 170 tys. osób. Rząd w Budapeszcie oczekuje, że do przyszłego tygodnia na Węgry przybędzie jeszcze 40 tys. migrantów.

[object Object]
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z GrecjiElemosineria Apostolica
wideo 2/23

Autor: fil\mtom / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości