Świat

Tusk otworzył CeBIT z Merkel. "Świat polskich osiągnięć technologicznych"

Świat

tvn24Targi otworzyli Donald Tusk i Angela Merkel

Premier Donald Tusk i kanclerz Angela Merkel oficjalnie otworzyli targi nowych technologii CeBIT w Hanowerze. W tym roku nasz kraj jest partnerem strategicznym tego wydarzenia.

- Znamy się z panią kanclerz od wielu, wielu lat. Rozmawiamy na różnych spotkaniach na różne tematy, ale właściwie nigdy nie było okazji, żeby poważnie zaprezentować ten - do tej pory być może nieznany niektórym - świat polskich osiągnięć technologicznych, informatycznych i internetowych - mówił szef polskiego rządu podczas inauguracji.

- Sam czasami jestem zaskoczony przy takich okazjach jak CeBIT, jak bardzo zaawansowana jest polska rewolucja technologiczna, polska rewolucja informatyczna - szczególnie, że należę do pokolenia, które z większym trudem, niż nasze dzieci, wnuki, przystosowuje się do tych nowych warunków - powiedział premier. - Świadomy tego, ile Polacy, szczególnie młode generacje zrobiły dla rozwoju tej branży, tej dziedziny życia, z wielką satysfakcją przyjąłem informacje o zaproszeniu Polski, jako głównego partnera i współgospodarza targów w Hanowerze" - dodał. Szef polskiego rządu przyznał, że mógłby bardzo długo cytować liczby i dane dotyczące polskiej teleinformatyki a także sukcesów wielu ludzi w tej branży. - Ale chyba większe wrażenie na naszych partnerach zrobi ta wędrówka po polskich stoiskach, polskich wystawach, i bardzo się cieszę na tę część targów hanowerskich, kiedy będziemy pod wielkim wrażeniem tego, co udało się w Polsce osiągnąć - powiedział premier. Tusk podkreślił, że obecność kanclerz Niemiec potwierdza świetne relacje polsko-niemieckie.

Merkel z kolei zwracała uwagę na rozwój naszej części Europy w zakresie osiągnięć technologicznych. Podkreślała, jak ważną rolę odgrywają startupy. - Jestem bardzo ciekawa tego, co tutaj zobaczymy - powiedziała.

"Nowe technologie nie mogą zagrażać wolności człowieka"

Tusk na targi do Hanoweru przybył w poniedziałek. Mówił wtedy, że "nowe technologie muszą służyć wolności człowieka, ale nie mogą jej zagrażać". - Muszą o tym pamiętać szczególnie politycy - podkreślał.

Premier Tusk zwrócił uwagę, że ludzie, którzy czują się odpowiedzialni za swoich współobywateli, nie mogą zapominać, że rozwój cywilizacyjny czy przełom technologiczny niosą ze sobą też zagrożenia.

Jedne z najbardziej prestiżowych targów

Międzynarodowa wystawa CeBIT potrwa do soboty. CeBIT to jedno z największych spotkań przedstawicieli sektora teleinformatycznego na świecie. Rokrocznie przyciągają setki tysięcy zwiedzających z całego świata.

W 2012 r. ekspozycje ponad 4,2 tys. wystawców z 70 krajów obejrzało ok. 312 tys. osób. W tym roku Polska jest partnerem strategicznym CeBIT. W targach bierze udział ok. 350 polskich firm. Wiodącym tematem tegorocznych targów CeBIT jest "shareconomy" - dzielenie się produktami i zasobami za pośrednictwem internetu.

Ruszają targi CeBIT. Otworzyli je Tusk i Merkeltvn24

Autor: nsz//bgr/k / Źródło: tvn24.pl, PAP