Świat

Tusk do eurodeputowanych o Polsce: przesadzone opinie mogą mieć odwrotny skutek

Świat


Mam nadzieję, że wasze słowa i wasze działania pomogą złagodzić zachowanie partii Kaczyńskiego. Jednocześnie w żaden sposób nie powinno to wpłynąć negatywnie na mój kraj oraz polskich obywateli - zaznaczył przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podczas spotkania z eurodeputowanymi w Parlamencie Europejskim. Dodał, że przesadzone opinie w sprawie Polski są niepotrzebne.

Tusk spotkał się z parlamentarzystami dzień przed debatą na temat sytuacji w Polsce w Komisji Europejskiej i tydzień przed podobną debatą w Parlamencie Europejskim.

"Mam nadzieję, że wasze działania pomogą złagodzić zachowanie PiS"

- Unia Europejska ma prawo i obowiązek angażowania się w trudny i otwarty dialog z władzami każdego państwa członkowskiego, w którym rządy prawa i normy demokratyczne mogą być łamane - powiedział Tusk podczas spotkania z socjalistycznymi deputowanymi z PE. - Mam nadzieję, że wasze słowa i wasze działania pomogą złagodzić zachowanie partii (Jarosława) Kaczyńskiego. Jednocześnie w żaden sposób nie powinno to wpłynąć negatywnie na mój kraj oraz polskich obywateli - dodał. Tusk przyznał podczas spotkania, że jest bardzo krytyczny w stosunku do działań podejmowanych przez nowe władze w Polsce z wielu powodów. - Jak wiecie, dla większości polityków reprezentujących nową władzę jestem wrogiem numer jeden. Nie tylko dlatego, że jestem w Brukseli - powiedział.

"Przesadzone opinie mogą mieć odwrotny skutek"

Były premier stwierdził jednak, że emocjonalne komentarze oraz przesadzone opinie w opisywaniu sytuacji w Polsce były niepotrzebne. - Przytłaczająca większość Polaków nadal jest proeuropejska -dużo bardziej niż w wielu innych krajach - i są gotowi bronić fundamentów demokracji. Potrzebują waszego wsparcia, ale musi być to adekwatne do sytuacji - dodał. Podobne stanowisko Tusk zajął, jak pisze Politico, podczas spotkania z deputowanymi Zielonych. - Nie chciałbym, aby krytyka ze strony instytucji europejskich była postrzegana jako atak na Polskę i Polaków - powiedział. - Przesadzone opinie mogą mieć odwrotny skutek - stwierdził.

Autor: mart / Źródło: Reuters, Politico

Tagi:
Raporty: